Yazı Detayı
13 Nisan 2021 - Salı 20:49
 
Ramazan ve Özeleştiri Mevsimi
Mehmet Ali ULUĞ
urfasonhaber@gmail.com
 
 

İslam dinine mensup Müslümanlar için çok değerli olan Ramazan ayına girdik, Evet Ramazan ayı gerçekten de çok değerli bir ay, Orucun tutulduğu, Kuran hatimlerin yapıldığı, fakirlerin sevindirildiği, Teravih namazının kılındığı sahur ve iftarla devam eden ibadet yönünde dopdolu geçen güzel bir ay.

 

Tüm dünyadaki Müslümanların Mübarek Ramazan ayı münasebetiyle elini vicdanına koyup özeleştiri yapma zamanı gelmedi mi? Bence tam zamanı! Çünkü şeytanın kelepçeye vurulduğu Nefsin zayıfladığı Güzel bir aydayız.    

 

Tam özeleştiri mevsimindeyiz, Sakız orucu bozar mı, Yok denize girsem orucum bozulur mu, Yok kız arkadaşımın elini tuttum veya eşimi öptüm orucum bozulur mu? Bırak bunları kardeşim!!! Yıllarca bizi bu gibi boş konularla uyuttular. Geç artık bunları bir etrafına bak kardeşlerin ne halde, sen neyle uğraşıyorsun ve sorgulamaya başla..;

 

Neden İslam coğrafyasında hep savaş, kan, gözyaşı, Keder, Hüzün, Acı var? Mezhepçilik, kabilecilik, Aşiretçilik, Zorbalık vs. var? Türk, Arap, Kürt, Çerkez, Laz, Türkmen Azeri vs. ırkçılığı var? Teni Siyah, Teni beyaz, Sünni, Şii, Alevi, Yezidi doğulu batılı vs.

 

Bizi öyle böldüler ki saymakla bitmiyor, bizi parça parça edip birbirimize düşürüp kırdırıp atıyorlar. Neden acaba? Sorgulama özeleştiri yapma zamanı gelmedi mi?

 

ABD İSRAİL ve diğer batılı ülkeleri protesto edip eleştirmekle elimize ne geçti, batıyı protesto edip sonra gidip onlardan Silahları bombaları füzeleri tankları topları alıp kardeş kanı döküyoruz. Bu mübarek ayda bunu neden kınamıyoruz, protesto etmiyoruz. Uyan, gaflet uykusundan Ey İslam dinine mensup Müslüman!  Kendini sorgulama zamanı gelmedi mi?

 

Ramazan ayında iftarda ne yiyeceğim ne içeceğimi düşündüğümüz kadar İslam âleminin içinde bulunduğu kan, gözyaşı, keder, hüzün, acı ve vahim durumu’ da düşünsek ve ne yapabiliriz birlikte! Elimizden gönlümüzden kalbimizden diyerek düşünmemiz gerekmez mi? Hayatlarına özendiğimiz bir batıya bakın!! Kan, gözyaşı, yoksulluk var mı, mezhepçilik, ırkçılık ayırımcılık var mı? Birbiriyle uğraşan ayıbını arayan senci-benci kendilerine zalim olan batılı bir ülke var mı?

 

İslam’da olan ama onların yaşadığı eğitim, zenginlik, teknoloji, Yüksek sanayi, modern hayat ve en önemlisi Adalet! Taklit edeceğimize, onların birbirimizi vurmak için ürettikleri silahları, Alkolü Zinayı, Kumarı, her türlü ahlaksızlığı taklit ediyoruz, Sonra Müslümanlar neden güçsüz, zayıf, çaresiz ve cahil, İslam’ı değil kendimizi sorgulama zamanı gelmedi mi?    

 

Sadece konuşuyor ve tüketiyoruz, ilaçtan gıdaya, temizlikten teknolojiye her türlü araç gereç ihtiyacımızı batılılardan alıyoruz. Biz üretme yerine tüketmeyi ve sürünmeyi seçtik.

 

Artık kendimizi sorguya çekelim. Kahrolsun İSRAİL, ABD demekle onlar kahrolmaz, önce tüm İslam dini mensupları olarak Allaha kul olacağız, bir olacağız birlik olacağız, kardeş olacağız ve peygambere yakışır bir ümmet olacağız, O zaman Allah onları kahreder, onlarda kahrolur.

 

 
Etiketler: Ramazan, ve, Özeleştiri, Mevsimi,
Yorumlar
Haber Yazılımı