Haber Detayı
06 Mayıs 2021 - Perşembe 12:55 Bu haber 1024 kez okundu
 
ZMO Başkanı Melik: Kuraklık Çiftçiyi Vurdu
TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Şanlıurfa Şube Başkanı Abdullah Melik, Güneydoğu Anadolu bölgesindeki iller son yılların en kurak döneminden geçtiğini ifade ederek kuraklıktan dolayı çiftçinin ciddi anlamda rekolte düşüklüğü yaşayacağının altını çizdi.
EKONOMİ Haberi
ZMO Başkanı Melik:  Kuraklık Çiftçiyi Vurdu

TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Şanlıurfa Şube Başkanı Abdullah Melik, yayımladığı yazılı basın açıklamasında Türkiye 2020-2021 Tarım sezonuna kurak başladı. Yağışlar mevsim normallerine göre 50’nin üzerinde bir azalma gösterdi. Şanlıurfa, Diyarbakır, Adıyaman, Mardin, Siirt, Batman son yılların en kurak mevsimlerinin birini yaşıyor. Kuraklıktan dolayı çiftçi ciddi anlamda rekolte düşüklüğü yaşayacaktır rekolteyle birlikte ülkemizde saman kıtlığı da yaşanacağına vurgu yaparak açıklamasını şu sözlerle sürdürdü:

 

 ‘’Özellikle ilkbahar aylarında yağmayan yağış, yüksek tarımsal maliyetlerle tohumunu eken çiftçi için ürünü tarladan alamadan tarlayı sürmüş olacak, ürün alamayan zaten borçlu olan çiftçi bu faturayı çok ağır bir şekilde ödeyecek.

 

Güneydoğu ve Doğu Anadolu’daki illerimiz özelliklede Şanlıurfa hububat ve baklağil ambarıdır. Şanlıurfa’da yaklaşık olarak 5 milyon dönüm alanda kuru tarım yapılmaktadır, Ülkemizin kırmızı mercimek üretiminin   36’sı, buğdayın 12’si, arpanın 14’ü Şanlıurfa’da üretilmektedir. Kırmızı mercimeğin 95’i de Güneydoğu Anadolu böylesinde üretilmektedir, Ülkemizin buğday üretiminin yaklaşık 14’nu arpa üretiminin ise yaklaşık 16’sını Güneydoğu Anadolu bölgesi karşılamaktadır.

 

Tarım potansiyeli bu kadar yüksek olan bu illerimizde ve bölgemizde GAP projesi ve sulama projeleri biran önce bitirilmelidir. 1989 da başlanan GAP projesinde enerjide 74, sulamada ise 54 gerçekleşme oranına erişilmiştir ve bu zamana kadar ki proje bedeli ise 40 milyar doları aşmış, gerçekleşme oranlarıyla birlikte enerjide yaklaşık 30 milyar dolar, tarımsal sulamada ise 13 milyar dolar gelir elde edilmiş GAP’ tan kazanılan para GAP’a yatırılmış olunsa idi şu ana kadar GAP projesi bitmiş olur 1.8 milyon hektar alan tarım arazilerimiz suya kavuşmuş olurdu kuraklıkta yaşamamış olurduk. 

 

Tarım ve Orman bakanlığı bir an önce Kuraklık Eylem planı hazırlamalı, kuraklıktan etkilenen çiftçilerimizin Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperafine olan borçlarını silmeli 2022 tarım sezonu içinde çiftçilere, üreticilere bedava tohum ve gübre dağıtmalıdır sosyal devlet anlayışı bunu gerektirir.’’ Sözlerine yer verdi.

 

 

 

 

Kaynak: (HBR) - Haber Merkezi Editör: Urfa Ekspres
Yorumlar
Haber Yazılımı