Haber Detayı
07 Aralık 2017 - Perşembe 09:01
 
Yerli et teşvik edildi, vatandaşlar tercih etti
Şanlıurfa Canlı Hayvan Pazarı Derneği Başkanı İzzet Çiftçi, “Urfalılar yerli eti tercih ediyor. Ancak yerli et için Urfa’da çalışmalar yapılmıyor. Besi Organize, yerli et için fayda sağlayacak ancak proje yanlış uygulanıyor.” dedi.
GÜNDEM Haberi
Yerli et teşvik edildi, vatandaşlar tercih etti

Haber: Murat Doğan / Urfa Değişim Gazetesi

Son zamanlarda et fiyatları gündemde yerini korurken, ucuz et yemenin çaresi ithal ette bulundu. Ancak vatandaşların ithal ete yanaşmaması nedeniyle bir yandan yerli et teşvik kampanyaları yapılırken, bir yandan da bu teşvik için çalışmaların yapılmadığını söyleyen hayvan besicileri tepki gösterdi. Yerli ete bir teşvik de Türkiye Kasaplar Federasyonu’ndan geldi. Esnafın ve çiftçinin mağdur olmaması nedeniyle başlatılan kampanyada ‘Yerli et al; hem kasabına hem de çiftçine sahip çık’ sloganı ile vatandaşlar yerli ete teşvik edildi.

Hem kasaplar hem de vatandaşlar tarafından olumlu karşılanan kampanya, kapsamında kasaplar tarafından asılan pankartta ‘1 kilogram Sırbistan eti yerine 750 gram yerli et al hem kasabına hem çiftçine sahip çık’ yazısı yazıldı.

 

‘URFALILAR İTHAL ET İSTEMİYOR’

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yerli et için Urfa’da bir çalışma yapmadığını belirten Şanlıurfa Canlı Hayvan Pazarı Derneği Başkanı İzzet Çiftçi, “Urfa halkı ithal et istemiyor. Ancak çoğu yemek firması ya da lokantalarda yemek için ithal et kullanılıyor. Bu nedenle vatandaşlarımız da bilmeden ithal et yemek zorunda kalıyor. Vatandaşlarımız ithal et aldıkları zaman ikinci defa yiyemiyor. Çünkü hem koku hem tadı yönünden hem de neyin eti olduğu belli değil. Bu ithal et çalışmalarının başarısız olduğunu söyleyebiliriz. Yani vatandaşlar yerli et yemek isterken, ithal etin batı illerde gizliden yemek firmaları aracılığıyla piyasaya sürüldüğünden dolayı ithal et yemek zorunda kalıyor. Sonuçta gerek Urfa’da olsun gerekse Türkiye geneli olsun vatandaşlar yerli et tercih ediyor.” diye konuştu.

 

‘FİYAT FARKI OLMASINA RAĞMEN VATANDAŞLAR YERLİ ETTEN VAZGEÇMİYOR’

Çiftçi, “Yerli et ile ithal et arasında 4-5 lira fark vardır. Bu fiyat farkına rağmen vatandaşlarımız yerli etten vazgeçmiyor. Bu konuda batı illeri ile de görüştüğümde onlar da yerli eti tercih ediyorlar.” şeklinde konuştu.

 

‘BESİ ORGANİZEDE OLACAK YATIRIMLAR URFA İÇİN YAPILMAYACAK’

Yapımı devam eden Şanlıurfa Besi Organize projesinin de yanlış uygulandığını söyleyen Başkan İzzet Çiftçi, “Besi Organize Sanayi yapılırsa yerli et için faydası tabiî ki olur. Ancak besi organizenin yapılacağına inanmıyorum. Çünkü içinde besi hayvancılığı yapacak vatandaşlarımız yok. Hayvancılık yapacak olanlardan başka kişiler tarafından kar amaçlı yerler alınıyor. Buradaki yerleri hayvancılıkla ilgisi olmayanlar  alıyor. Asıl hayvancılık yapacak olan kişilerin gücü yetmiyor. Bunun için burası zengin insanların eline geçecek. Yapılan bu yatırımlar da Urfa’nın faydasına yapılmayacak. Bu nedenle ben daha önce de belirtmiştim. Bu yanlış bir projedir.” şeklinde ifade etti.

 

‘BESİ ORGANİZE KÜÇÜKBAŞ HAYVANCILIK DA YAPILMALI’

“Besi Organize Sanayi gerçekten besicilik yapan kişilere verilmelidir.” diyen Çiftçi, “Ayrıca besi organizesi sadece büyükbaş hayvancılık için yapılmıştır. Biz burada küçükbaş hayvancılığın da yapılmasını istiyoruz. Küçükbaş hayvancılık Urfa’da yüzde 85’tir. Sadece Urfa’nın birkaç mağarasında ve bazı köylerde büyükbaş hayvancılık besiciliği yapılıyor. Başka da büyükbaş hayvan besiciliği yoktur.” ifadelerini kullandı. 

Kaynak: (HBR) - Haber Merkezi Editör: Urfa Ekspres
Yorumlar
Haber Yazılımı