Haber Detayı
04 Şubat 2021 - Perşembe 13:41
 
Uygur Türklerinden Çin Konsolosluğu önünde Eylem…
Uygur Türkleri Çin büyükelçiliğin önünde yapılan eylemle protesto edildi. Uygur Türklerinin yaptığı eyleme Gelecek Partisi Sosyal Politikalar Başkan Yardımcısı ve Genel başkan Danışmanı Şükrü Kırboğa'da katılım sağlayarak destek verdi.
GÜNDEM Haberi
Uygur Türklerinden Çin Konsolosluğu önünde Eylem…

 

Uygur Türk-Müslümanları tarafından Çin Başkonsolosluğu önünde yapılan eyleme Gelecek Partisi Sosyal Politikalar Başkan Yardımcısı ve Genel başkan Danışmanı Şükrü Kırboğa’nında katılımıyla protesto edildi.

 

                                             

 

Çin'in Uygur bölgesindeki Türk- Müslüman kardeşlerimize uyguladığı etnik, dini ve kültürel bütün baskıları kınadıklarını belirten Gelecek Partisi Sosyal Politikalar Başkan Yardımcısı ve Genel başkan Danışmanı Şükrü Kırboğa, açıklamasına şu sözlerle devam etti:

 

‘’Uygur Türkleri kendi vatanlarında kendi kültürleri ile insan hak ve hürriyetlerine uygun bir yaşamdan mahrum bırakılmaktadır. En temel insani hakları görmezden gelinmekte, 21. yüz yılda artık insanlığın görmek istemediği muamelelere maruz bırakılmaktadır.

 

                             

 

Bütün dünyada Çin'e karşı tepki gösterilirken, ülkeler üst düzeyden bu tepkilerini belirtirken Türkiye'nin sessiz kalması anlaşılır bir tutum olmaktan uzaktır. Türkiye Çin’le her şeye rağmen iyi ilişkiler kurmalı ve o ilişkileri korumaya azmetmeli. Bunda bir sıkıntı yok. Ama Çin’le iyi ilişkiler yürütürken bir yandan da Çin’e ‘Keyfi kitlesel gözaltılara son ver, toplama kamplarında tuttuğun Uygurları ve diğer Müslümanları serbest bırak’ diye çağrıda bulunan Almanya, Fransa, İsveç, Hollanda, Belçika gibi Avrupa ülkelerinin gerisine düşmek Türkiye’ye kesinlikle yakışmıyor.

 

İnsan hak ve özgürlükleri noktasında, meşru haklarını korumaya çalışan Uygur Türklerinin yanında olduğumuzu belirtir, Türkiye devletinin de kendisinden beklendiği gibi davranarak diplomasiyi daha etkin kullanmasını bekliyoruz. İfadelerine değindi.

 

 

HABER: AYSEL KIRIŞAN

Kaynak: (HBR) - Haber Merkezi Editör: Urfa Ekspres
Yorumlar
Haber Yazılımı