Haber Detayı
22 Mayıs 2021 - Cumartesi 11:30
 
Urfadosk ve Doğaseverler ‘den Anlamlı Yürüyüş
Şanlıurfa Dağcılık İl Temsilciliği ile Şanlıurfa Dağcılık ve Doğa Sporları İhtisas Kulübü Derneği Urfadosk'un ortak etkinliği olan doğa yürüyüşü otuzüç sporcu ve doğaseverin katılımıyla 19 Mayıs’ın anlam ve önemine uygun olarak gerçekleştirildi.
SPOR Haberi
Urfadosk ve Doğaseverler ‘den Anlamlı Yürüyüş

19 Mayıs 2021 Çarşamba günü Siverek ilçesi Baki Köyü Takoran vadisinde gerçekleştirilen   "19 MAYIS ATATÜRK'Ü ANMA ve GENÇLİK DOĞA YÜRÜYÜŞÜ" sıcak bir havada başladı. Şelaleler gezildikten sonra uzun bir mola verilerek dinlenildi. Havanın serinlemesi üzerine Fırat Nehri’nin kıyı şeridi izlenerek Baki Mahallesi’ne yüründü. Siverek Belediyesi'ne ait tekneyle Fırat üzerinde tekne turuna başlandı.

 

                 

 

Vadilik alanda ancak su üzerinden ulaşılan, yöre halkının bildiği ve yarasa gübresi alınmak için belirli zamanlarda gidilen , üç kısımdan oluşan doğal mağarayı görmek için kıyıya yakın bir alana yaklaşıldı. Kıyıya çıkan grup eğimli arazide yürüyerek mağaranın ağız kısmına ulaştı. Burada gerekli hazırlıklarını yapan grup, Harran Üniversitesi Coğrafya Bölümünde yüksek lisans yapan dört tez öğrencisinin rehberliğinde mağaraya girdi. Kafa lambalarıyla aydınlatılan mağaranın ilk bölümünde giriş kısmı genişken ilerleyince tek kişinin geçebileceği şekilde daraldı. Yere yakın sürünme şeklinde dar geçitten geçildi. Daha sonraki alan genişleyerek devam etti. Mağaradaki sarkıt ve dikitler izlendi ve üst kısımlarda ve mağara içinde bulunan yarasalarda hareketlilik görüldü. Mağaranın daralan kısmından sonraki alan ıslak ve yarasa gübreleriyle kaygan bir ortam oluşturduğundan grup geri dönmek zorunda kaldı.Mağara çevresinde grup fotoğrafları çekildikten sonra nehir ortasında bekleyen teknenin kıyıya yaklaşmasıyla tekneye binen grup iskeleye geri döndü. İskelede grubu bekleyen mahalle muhtarı Sıtkı Köprüdüz, misafirperverlik göstererek evinin alt yamacında nehir kenarında bulunan bahçesine grubu davet etti ve siyah dut ikramında bulundu. Bahçeden ayrılan grup araçlarına binerek Şanlıurfa il merkeze ulaşmak için yola koyuldu.

 

       

 

Etkinlik hakkında bilgi veren Urfadosk Spor Kulübü yönetimi; “Şanlıurfa Dağcılık İl Temsilciliği ve Urfadosk olarak 19 Mayıs'ın ülkemiz bağımsızlığı için ilk adımın simgesi olduğunun bilincindeyiz. Ülkemiz bağımsızlığa kavuştuktan sonra Atatürk, ülke gençliğinin spor aracılığıyla hem sağlıklı bedene sahip hem de özgürlüğe değer veren bireyler olarak ülke bağımsızlığı korumasını hedefleyerek 19 Mayıs'ı bayram olarak gençliğe hediye etmiştir. Bu anlamlı günde ulusumuzun kurtarıcısı Mustafa Kemal ATATÜRK 'ü gençlik olarak anarak doğa yürüyüşümüzü gerçekleştirmenin gururunu herkesle paylaşmak istedik. Yürüyüşümüzde tekne için destek sağlayan Siverek Belediyesi yöneticilerine, yardımlarını esirgemeyen Baki mahallesi muhtarına, tekne kaptanına, mahalle sakinlerine, yürüyüşe katılan sporcu ve doğaseverlere teşekkür ederiz.” dedi.

 

           

 

 

Kaynak: (HBR) - Haber Merkezi Editör: Urfa Ekspres
Yorumlar
Haber Yazılımı