Haber Detayı
16 Haziran 2021 - Çarşamba 16:36 Bu haber 1090 kez okundu
 
Sahte Altın Üretimi ve Satışı Yapan Şebeke Çökertildi
Şanlıurfa’da sahte Cumhuriyet altını satarak vatandaşları dolandırdıkları öne sürülen ve gerçekleşen operasyonla 14 şahıs yakalanarak gözaltına alındı.
ASAYİŞ Haberi
 Sahte Altın Üretimi ve Satışı Yapan Şebeke Çökertildi

 

Şanlıurfa merkezi, Bozova, Suruç ve Akçakale ilçelerinde sahte altın üretimi ve satışı yapıldığı belirtilen bir şebekenin vatandaşları dolandırdığı yönündeki ihbar ve şikayetler üzerine Şanlıurfa İl Emniyet Müdürlüğüne bağlı Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Müdürlüğü ekipleri harekete geçti.

 

 

Şanlıurfa İl Emniyet Müdürlüğünden gerçekleşen sahte altın operasyonu ile ilgili Şanlıurfa İl Emniyet Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

 

‘’Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğümüz görevlilerince Sahte Cumhuriyet altını yapımı suçuyla mücadeleye yönelik yürütülmekte olan çalışmalarda;

15.06.2021 günü ilimiz merkezi, Bozova, Suruç ve Akçakale ilçelerinde gerçekleştirilen operasyonda 14 şahıs yakalanarak gözaltına alınmıştır.

 

Şüphelilerin ülkemizde basımı yalnızca Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğünce yapılması gereken Cumhuriyet altınlarını, merdiven altı atölyelerde kendi üretmiş oldukları kalıplar vasıtasıyla sahte olarak ürettikleri altınları piyasaya sürerek vatandaşları ve esnafı mağdur duruma düşürdükleri tespit edilmiştir.

 

Şüphelilere ait 20 adres ve araçlarında yapılan aramalarda çok sayıda altın basımında kullanıldığı değerlendirilen kalıp, piyasa değeri yaklaşık 1.750.000 TL(bir milyon yedi yüz elli bin) değerinde sahte cumhuriyet altını ile 1 adet ruhsatsız tabancaya el konulmuştur.

 

Şüpheliler ile ilgili tahkikat devam etmektedir.

 

Kaynak: (HBR) - Haber Merkezi Editör: Urfa Ekspres
Yorumlar
Haber Yazılımı