Haber Detayı
18 Mayıs 2021 - Salı 17:30 Bu haber 1189 kez okundu
 
CHP’li Aydınlık: İntihar Vakalarının Derhal Önüne Geçilmeli
Cumhuriyet Halk Partisi Şanlıurfa Milletvekili Aziz Aydınlık, son dönemde artan intihar vakaları için Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık’ın yanıtlaması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na yazılı soru önergesini sundu.
SİYASET Haberi
CHP’li Aydınlık: İntihar Vakalarının Derhal Önüne Geçilmeli

Yazılı soru önergesinin detaylarına ilişkin açıklamalarda bulunan CHP’li Aydınlık, “vermiş olduğumuz yazılı soru önergesi bakanlığın Şanlıurfa’ya ilişkin çalışması olup olmadığını, intiharların sebeplerinin araştırılıp araştırılmadığına dair sorularımızı içeriyor. Ne yazık ki Şanlıurfa’da neredeyse her gün bir intihar vakası ile karşılaşır olduk. Bu konuda Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı saniye kaybetmeden gerekli çalışmaları yapmalı ve intihar vakalarının derhal önüne geçilmeli” dedi.

 

TOPLUMUN RUH SAĞLIĞI BOZULDU

 

Yaşanan intihar vakalarının ardında ekonomik buhran, işsizlik, aile içi şiddet, toplumsal eşitsizlik, gelecek kaygısı gibi sebeplerin yer aldığını ifade eden Aydınlık, “ne yazık ki yaşanan kişisel ve toplumsal sıkıntılar pandemiyle zirve yaptı. Bu süreçte insanlar işlerini kaybetti, gelecek sıkıntısı yaşamaya başladı, aile içinde şiddet arttı, ekonomik buhranın vurmadığı aile kalmadı o nedenle haliyle toplumun ruh sağlığı bozuldu. Siyasi iktidarın bu konuda derhal acil eylem planı oluşturması ve toplumun rahatlatılması şart olmuştur. Bu konuda CHP’li belediyelerimizin çoğu vatandaşlarımıza psikologlar aracılığıyla destek vermeye başladı, iktidarın da bakanlıklar, belediyeler, sivil toplum örgütleri, dernekler ve benzeri kuruluşlar aracılığıyla konuya ivedilikle el atması şarttır” diyerek sözlerine devam etti.

 

ÇOK DİKKATLİ VE HASSAS OLMAK ZORUNDAYIZ

 

İntihar vakaları sorununun siyaset üstü bir konu olduğunun altını çizen Aydınlık, “bu sorun 83 milyon vatandaşımızın sorunudur, o nedenle siyaset üstü bir konudur. Her bir bireyin çok dikkatli ve hassas olması gerekiyor çünkü intihar bir anda gerçekleşen olay değil bir süreç sonunda gerçekleşen olaydır. Bu noktada ailelere, eşe, dosta ve akrabalara büyük görev düşüyor. Yakınlarının sıkıntıda, bir çıkmazda olduğunu düşünenler ivedi bir şekilde ruhsal anlamda sıkıntısı bulunan yakınlarını psikologlara ya da psikiyatrlara yönlendirmeli. Nasıl ki bir insanın kalbi, böbreği, beyni vs. hastalanabiliyorsa ruhu da hastalanabilir ve bunun için tedavi görebilir. Bu konu da kesinlikle psikologlara ve psikiyatrlara karşı önyargıların yıkılması gerekiyor. İntiharın çözüm olmadığını ve her bir sorunun çözülebileceğini topluma empoze etmemiz gerekiyor. Bu soru önergemizle bu konu da bakanlığı ve ilgili kuruluşları göreve davet ediyoruz; kaybedilen her saniye her dakika bir aileye ateş düşüyor, bunu engellemeliyiz” diyerek sözlerini noktaladı.

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA,

 

 Aşağıdaki sorularımın Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya YANIK tarafından yazılı olarak cevaplandırılması için gereğinin yapılmasını saygılarımla arz ederim. 18.05.2021

 

                                                                                                           Aziz AYDINLIK

                                                                                                         Şanlıurfa Milletvekili

 

 

Sayın Bakan, ülkemizin ve dünyamızın içinde bulunduğu ekonomik ve sosyal şartlar ne yazık ki vatandaşlarımızı derinden etkileyecek boyutlara ulaşmıştır. Salgın ile birlikte derinleşen ekonomik buhran vatandaşlarımızın işlerini kaybetmelerine, işletmelerini kapatmalarına ve ciddi gelir kayıplarına neden olmuştur. Farklı yerlerde farklı şekillerde ortaya çıkan toplumsal eşitsizliğin, aile içi şiddetin, gelecek kaygısının ve daha birçok sebebin vatandaşlarımızı umutsuzluğa sürüklediği ve istenmeyecek sonuçlarla karşılaşıldığı gün gibi aşikârdır.

 

Sayın Bakan, Türkiye genelinde olduğu gibi memleketim Şanlıurfa’da da ne yazık ki intihar vakaları artarak devam etmektedir. Şehrimiz her gün yeni intihar vakalarıyla uyanmaktadır. Yaşanılan bu acı olayların sebeplerinin ivedilikle analiz edilerek olayları önleyici tedbirlere kavuşturulması büyük önem arz etmektedir.

 

Şanlıurfa’da 5 günde 9 intihar vakasının yaşanması toplum arasında derin bir üzüntüye ve endişeye yol açmıştır. Gerekli analizlerin yapılması ve intiharların önüne geçilmesi noktasında bakanlığınızın ve ilgili kuruluşlarınızın çalışmaları büyük önem arz etmektedir.

              

     

         Bu bağlamda;

 

1)     2020 Mart – 2021 Nisan tarihleri arasında Şanlıurfa’da intihar girişimi sayısı kaçtır? Bu intihar girişimleri sonucunda kaç vatandaşımız hayatını kaybetmiştir?

 

2)     Yaşanan intihar vakaları üzerine bakanlığınızın ya da il müdürlüğünüzün herhangi bir çalışması olmuş mudur? Eğer olduysa çalışmanın sonuçlarını paylaşır mısınız?

 

3)     Yapılan herhangi bir çalışma yoksa planlanan bir çalışma takviminiz var mıdır?

 

4)     İntihar vakalarının yaşandığı ailelere bakanlığınızın herhangi bir desteği olmakta mıdır? Destek vermeniz için herhangi bir şart ve başvuru aranmakta mıdır?

 

5)     Yaşanan bu intihar vakalarının önlenebilmesi için belediyeler, sivil toplum örgütleri, muhtarlıklar, dernekler ve benzeri kuruluşlarla topyekûn bir çalışma planınız var mıdır?

Kaynak: (HBR) - Haber Merkezi Editör: Urfa Ekspres
Yorumlar
Haber Yazılımı