Haber Detayı
11 Şubat 2021 - Perşembe 13:42
 
Bakan Pekcan, Urfa’ya Ne Kadar Destek Verildiğini Açıkladı!!!
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, bir dizi temalarda bulunmak üzere sabah saatlerinde Şanlıurfa geldi. Pekcan, ilk programını Şanlıurfa Valiliğini ziyaret ederek gerçekleştirdi.
EKONOMİ Haberi
Bakan Pekcan, Urfa’ya Ne Kadar Destek Verildiğini Açıkladı!!!

 

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ı GAP Havalimanından Şanlıurfa İl Emniyet Müdürü Selçuk Doğuş, AK Parti MKYK Üyesi Vildan Polat, Haliliye Belediye Başkanı Mehmet Canpolat, siyasiler ve kamu idare amirleri karşıladı.

 

 

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan,  Şanlıurfa Valiliğini ziyaret etmesinin ardından kameralar karşısına geçerek şu açıklamalarda bulundu:

 

''Bütün dünya bu pandemi den hem sağlık anlamında hem ekonomik anlamda çok etkilendi. Ama biz Türkiye olarak hem sağlık alanında hem ekonomik olarak bütün dünyada ayrışıyoruz.  IMF’nin geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada Dünya ekonomisi yüzde 1,5 küçüldü. Bizim en büyük ticaret ortağımız olan Avrupa Birliği yüzde 7.10’da 2 küçüldüğü, Almanya’nın yüzde 5, Japonya’nın yüzde 5 onda bir. İngiltere’nin yüzde 10 küçüldüğü bir dönemde Türkiye üçüncü çeyrekte 6 onda 7 büyümeyle diğer ülkelerden ayrışmış ve IMF tarafından 2020 yılı pozitif büyümeyle kapatacak çok az sayıdaki ülkelerin arasında gösterilmektedir. Cumhurbaşkanımızın sayesinde bu süreci çok temkinli ve başarılı bir şekilde geçiriyoruz. İnşallah aşılarında yapılmasıyla hem sağlık hem de ekonomik anlamda Dünyadan ayrışarak devam edeceğiz. Uluslararası ekonomik göstergelerde Türkiye’nin diğer ülkelerden pozitif ayrıştığını gösteriyor. Yine kapasite kullanım oranı olsun önümüzdeki dönemde de ekonomik iyileşmenin devam edeceğinin göstergeleri. Bizim ihracatımızda üçüncü çeyrekte ikinci çeyreğe göre Yüzde 33.8 büyümesi, son çeyrekte üçüncü çeyreğe göre yüzde 18.6 oranında büyümesi ve geçen yılın 2019’un son çeyreğine göre yüzde 6 onda 6 büyüyerek ilk defa çeyrek dönem ihracatımız 50 milyar doların üzerine çıktı.51.2 milyar dolar oldu.2020 yılını hedeflerinde ötesine 169,5 milyar TL dolar ihracatı artışıyla kapattık. Yine Ocak ayına da ilk defa Ocak ayını 15 milyarın üzerine çıkarak gerçekleştirdik.'' İfadelerine yer verdi.

Kaynak: (HBR) - Haber Merkezi Editör: Urfa Ekspres
Yorumlar
Haber Yazılımı