Haber Detayı
06 Mayıs 2021 - Perşembe 00:13 Bu haber 1100 kez okundu
 
Bakan Fahrettin Koca: ’’Vaka Sayısında Ciddi Düşüş Var’’
Bakan Koca, alınan tedbirlerle beraber vaka sayılarında ciddi bir düşüş yaşandığını açıkladı.
SAĞLIK Haberi
Bakan Fahrettin Koca: ’’Vaka Sayısında Ciddi Düşüş Var’’

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tam kapanmanın sonuçlarını göstermeye başladığını dile getirdi. Vaka sayısında ve hastane yatışında düşüş gözlemlendiğini vurguladı. Şu günlerde ise ağır hasta ve vefat sayılarında tedbirlerin etkisini göstereceğini öngörüyoruz. Mevcut gidişat ödediğimiz bedele ve gösterdiğimiz sabıra değeceğini işaret ediyor.

 

virüs Bilim Kurulu telekonferans yöntemiyle toplandı. Toplantıda aşılama süreci, aşı tedariği ve kapanma tedbirlerinin verilere yansıması gibi önemli konular yer aldı. Toplantının ardından açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, şu bilgileri paylaştı:

 

ÇİN İLE 100 MİLYON DOZLUK ANLAŞMA

 

Şuan da Türkiye 100 milyon doz Sinovac, 90 milyoz doz Biontech ve 50 milyon doz Sputnik V için anlaşma imzalamış durumdadır. Yaklaşık nüfusumuzun 3 katı kadarlık doz aşı için anlaşmalar imzalanmıştır.

 

İLİŞKİLERİMİZE HASAR VERDİLER

 

Usulsüz belge elde etme hastalığına yakalanmış ve eleştiri ile gerçekleri çarpıtmayı bilinçli olarak ayırt etmeyen birileri çıkıp Çin ile anlaşma ‘’50 milyon yapıldı, 100 milyon değil’’ diyor. Daha önce Çin ile yapılan anlaşmaları defalarca ve tüm detaylarıyla ifade ettim. Anlaşılan Çin ile yapılan anlaşmanın sadece ilk bölümünü esas alarak bir karalama kampanyası başlatmışlar. Çin’den ‘’aşı gelecekti, nerede’’ diye soranlar dün Çin ile aramızdaki hassas konulara kaşayarak ilişkilerimizi bozmaya çalışıyorlar. Başarılı olduklarını söyleyemem ama hasar verdikleri kesin. Karşı çıkacağım, eleştireceğim diye gerçekleri çarpıtmak kimseye fayda vermez.

 

MUTASYONDA SOMUT TESPİT YOK

 

Mutasyonlarla ilgili çok sayıda kayıt ve incelemeyi eş zamanlı olarak takip ediyoruz. Ortada bir gerçek var, o da hastalığın varyantlarının etkisi konusunda kimse mutabık değil. Mutasyonlar konusunda ne iyimser olacak ne de karamsarlığa sebep olacak somut bit tespit maalesef yok.

Kaynak: (HBR) - Haber Merkezi Editör: Urfa Ekspres
Yorumlar
Haber Yazılımı