Yazı Detayı
22 Temmuz 2017 - Cumartesi 11:12 Bu yazı 903 kez okundu
 
Uzayda Kurulan Umut Ülkesi; Asgardia
Tevfik Eroğlu
tevfkerg@gmail.com
 
 

Uzayda Kurulan Umut Ülkesi; ASGARDİA

Asgardia ismini mutlaka duyanınız olmuştur. Umut ülkesi Asgardia(neden umut ülkesi dediğimi açıklayacam.), uzayda kurulacak ilk ülke projesinin ve kurulacak ülkenin adı… insanlık yeryüzünde yerlerdeyken uzayda böyle bir projenin adımlarının atılması umut verici… ülke ismini Antik İskandinav mitolojisinde , “gökyüzündeki şehir “ anlamına gelen Asagar’tan  almaktadır.

Dünya yörüngesine yerleştirilecek  uzay istasyonunda, proje tamamlandığında kendi kural ve yasalarıyla yaşamayı öngören yüz bin Asgartlı yaşayacak. Vatandaşlık başvuruları devam etmekte olan ülkenin ilk başvuru sonuçları açıklandı. yaklaşık olarak  beş yüz bin başvurunun yapıldığı ülkenin vatandaşlığına 221 bin 886 kişi kabul edildi. En çok başvuru 31 bin 853 ile Çin’den yapılmış. Demek ki gerçekten adamların yer sıkıntısı var. Dikkat!!!  Çin’i 29 bin 82 başvuru ile Türkiye izlemektedir. Yani başvuran ülkeler arasında Türkiye ikinci sırada, elhamdülillah topraklarımız da geniştir ama ben bu başarıyı umuda bağlıyorum ve diyorum ki umutlar sonsuzdur. Dahası var  on bin başvuru ile İstanbul en çok başvuran kent olmuş. Eyyy İstanbul…

projeyle ilgili ilk uydu bu yıl eylül ayında fırlatılacak. Cubesat olarak adlandırılan uydu, on santimetre küplük bir hacme ve yaklaşık bir kilogramlık  ağırlığa sahip olacak ve 512 GB’lık disk sürücü taşıyacak.  Cubaset sayesinde uzayda “veri bankası” oluşturulacak.

projenin lideri Rus  bilim adamı Igor Ashurbeyli projenin amacının dünyayı meteor taşları, uzay çöpleri gibi zararlı maddelerden korumak olduğunu açıkladı.          

                                       

Ülkenin resmi internet adresi üzerinden yayınlanan elli maddelik ASGARDİA BİRLİĞİ BEYANNAMESİ Asgardia’nın anayasası olarak kabul edilmektedir. Cleveland Marshall Üniversitesi Hukuk Fakültesinde  görevli Prof. Mark Sundahl Asgardia hukukuyla ilgili olarak :” Asgardia gibi bir yer kurulursa yeryüzündeki  hukukun onun için bir bağlayıcılığı bulunamaz, uluslararası  hukukun yükümlülükleri orada geçerli olamaz.” Diyor.

Umut ediyoruz ki!!!  Asgardia’da  etnik, dinsel, ulusal kavgalar yaşanmaz, gemi yeryüzünden kalkıyor her türden iki çift binsin… 

 
Etiketler: Asgardia,Umut ülkesi,uzay
Haber Yazılımı