Yazı Detayı
22 Ekim 2020 - Perşembe 13:01
 
Uyuşturucu Bağımlılığı ve Urfa
Osman ELÇİ
urfasonhaber@gmail.com
 
 

Aynı cümleleri yine tekrarlıyoruz. Şehrimizdeki sorunlardan "Tüm Urfa'lılar sorumludur"

 

Bu gün Rabia meydanında gündüz vakti tam ortadaki gölgeliklerde yaşları 15 - 22 yaslarındaki gençler uyuşturucu alıp (naylon torbalardaki bally v.b) kendilerinden geçmiş baygın halde birbirleriyle sataşıp kavga ediyorlardı...

 

Yeniden hortlayan uyuşturucu bağımlılığı caddelere, parklarda ve artık her yerde...

 

Komisyonlar kurulup yeniden ciddi kararlar alınıp çocukları gençleri hayattan koparan uyuşturucudan uzaklaştırma tedbirleri alınmalıdır.

 

Farklı çözümleri, siz değerli sayfa arkadaşlarımızın yorumlarında bulabiliriz.

 

- Urfa’da üretime dayalı fabrikalar kurulmalıdır

 

- Organize sanayi bölgelerinde farklı iş alanları geliştirilmeli, girişimciler desteklenmelidir. 

 

-İşadamlarımızın Urfa’ya yatırımlarında devlet destekleri ciddi anlamdaki rakamlardan oluşmalıdır. Doğu bölgeleri teşviklerde tercihlerde ilk sıralarda olmalıdır.

 

- Tarım ürünlerimiz ithalattan ihracata dönmeli ki, yeni iş istihdamları oluşturulabilsin.

 

- Belediyelerde kaldırım cadde yenilemelerinden önce veya bunlarla birlikte üretimle ilgili projeleri de hayata geçirilmelidir. 

 

- Bankalar özellikle İlimizde müşterilerinin vadeli (faizli) kasaları olmaktan çıkarılmalı, girişimcilere destekler verilmelidir.

 

- Siyaset dünyası ve yetkililer Urfa’ya gelen Bakanların ellerine plaketler yerine "mavi dosyalar içinde Urfa için yatırımlar içeren" dosyalar vermelidirler.

 

-(Enerji) Elektrik ve Güneş Enerjisi, sanayi ve üretim için özel kurumlardan çıkartılıp, devlet eliyle yatırımcıya destek amaçlı verilmelidir. (Çin’de enerji girdileri çok düşük olduğundan üretimde Dünya’da ilk sıradalar )

 

- Tüm problemin baş kaynağı üretmeden tüketmek ve ekonomik geçimsizlik, işsizlik bu ülkede ve kentimizde gençlerin kaderi olmamalıdır.  

 

- Sadece bir Üniversitesi olan ve kadro koltuk kavgasından proje üretemeyen Üniversitemiz, asli görevine dönmelidir. Akademisyenler bu kentin sorunlarına kafa yormalı, yeni ve özel üniversiteler açılmalıdır.

 

- İşsizliğin bir ayağı olan ve kendi vatandaşlarımızın bazen iş bulamadığı konulara neden olan Suriyeli misafirlerimizinde artık kendi ülkelerine dönmeleri için adımlar atılmalıdır. Kendi vatandaşlarımızın hakları ellerinden alınmamamladır. 

-Yerel basınımız şehrin sorunlarını dile getirmeyi, gençlerin problemlerini yetkililere hatırlatmayı basın ilkesinin bir görevi ve sorumluluklarının olduğunu unutmamalıdırlar.

 

- Ulusal basında, televizyonlarda, sosyal medyada ve özellikle sabah kuşağı programlarında aile yapısını bozan yayınlar, kültürümüzü dinimizi rencide edici ahlak dişi programlara bir türlü düzenlemeler yasaklar getirilmedi.

 

- Bu yayınlarla ve bu sanal dünyada büyüyen çocuk ergenlik çağında tüm bu çirkinliklerin hayatın bir parçası olduğunu zannederek kötü alışkanlıklardan kendisini maalesef soyutlayamıyor.

 

- Eğitimde bir türlü uzun vadeli, süreklilik arz eden müfredatlardan uzaklaşarak, " ailelerin çocuklarına veremediği eğitimi" okullarda düzenli olarak uygulama imkânları da ortadan kalkmaktadır.  

 

Ekonomik etkenler, eğitim sistemlerindeki aksaklıklar, genç bir nüfusa sahip olduğumuz (Urfa’da yaş ortalaması 19) toplumumuzda uyuşturucu gibi bir kötü alışkanlıkla karşımıza çıkmaktadır.

 

Biz aileler olarak toplum olarak nasıl ki kendi çocuklarımızdan, çevremizden sorumluysak,

 

Kentimizi yönetenlere seslenerek diyoruz ki;

 

- Sn. Vali, Sn. Belediye Başkanları, Sn. Milletvekilleri, STK Başkanları ve ismini sayamadığımız Kurum yetkilileri...

 

Unutmayın.... Sizler yani yöneticiler, bu görüntülerden ve yaşananlardan ilk başta sizler birinci derecede sorumlusunuz... 

*             *                 *

Vesselam

 

Gençlerimiz uyuşturucu bataklığına doğru adım adım ilerliyor.... 

 

Bizler seyrediyoruz...

 

Tüm Urfa ve sevgili Urfalılar

 

Elinizi hep birlikte taşın altına koymazsanız geleceğimizin teminatı gençlerimizin hazin durumundan tüm toplum etkilenecek,

 

Bu uyuşturucu bataklığında maalesef  hep birlikte boğulacağız....

 
Etiketler: Uyuşturucu, Bağımlılığı, ve, Urfa,
Yorumlar
Haber Yazılımı