Yazı Detayı
17 Temmuz 2017 - Pazartesi 22:53
 
Üniversite Tercihleri
Adalet Yıldırım
adaletyildirim@gmail.com
 
 

Üniversite tercihlerin yapıldığı şu tarihlerde öğrencilerin ve velilerin kafaları çok karışık, nasıl olmasın ki? Üniversiteden mezun olduktan sonra işin içinde boşta kalmakta var. Bu sebeple üniversite ve bölüm seçerken çok ama çok dikkatli olmak gerek. Öncelikle iyi bir üniversite seçmek şart, peki iyi bir üniversitenin kriterleri nelerdir? Şöyle bir bakalım:

 

-Bulunduğu şehir çok önemli; şehrin sosyal, ekonomik ve kültürel yapısı sizin hem eğitiminize, hem de kişisel gelişiminize katkı sunmalı.

 

-Üniversitenin fiziki yapısı çok önemli; tam donanımlı bir üniversitede eğitim görmek hem seçtiğiniz bölümü dolu dolu okumanıza, hem de dolu dolu bir üniversite hayatı yaşamanıza neden olacaktır.

 

-Eğitim göreceğiniz üniversitenin uluslararası denkliği ve akrediteleri olması kariyer planlamanız için büyük önem arz etmektedir.

 

-Seçtiğiniz üniversitenin öğrenci profilinin çok uluslu olması hem eğitim hayatınızı renklendirecek, hem de bakış açınızı çok geniş tutmanıza olanak sağlayacaktır.

 

-Ayrıca tercih etiğiniz üniversitenin sosyal aktivitelerin çokluğu ve öğrenci kulüplerinin fazla olması, üniversite yaşamınızın daha donanımlı geçmesine fırsat verecektir.

 

Bu tarz özelikler içeren bir üniversite seçtiniz, şimdi sıra geldi bölüm seçmeye. Bu seçimi yaparken tamamen ilgi alanlarınıza ve yeteneklerinize hitap eden bölümler tercih edin. Aksi takdirde okuduğunuz zamanda mezun olduğunuzda da çok zorlanırsınız. Çünkü sevmediğiniz bir bölümü okursanız ders çalışmak size bir yük gibi gelir, ama sevdiğiniz bir bölümde okursanız böyle bir durum yaşamazsınız. Gerek üniversite yılları olsun, gerekse mezun olduktan sonra olsun, alanınızla ilgili çok donanımlı olduğunuzdan çok kolay iş bulma imkanız olur. Bu sebepten dolayı bölüm seçerken kesinlikle KPSS puanları sizi yanıltmasın. Bugün atanması kolay olan bir bölüm 2-4 yıl sonra ne olacağı hiç beli olmuyor.

 

 

Yazıma bir hatırlatma ile notayı koyayım. Tercihler 18-26 Temmuz tarihleri arasında… Siz siz olun tercihlerinizi son güne bırakmayın. Hepinize iyi tercihler diliyorum. 

 
Etiketler: Üniversite, Tercihleri,
Haber Yazılımı