Yazı Detayı
19 Aralık 2017 - Salı 12:18
 
Sultan Selahaddin Eyyubi el-Kürdi Kısaca Kimdir?
Mehmet Kemal Uğuzlu
ekspresurfa@gmail.com
 
 

Hayatını, Hıristiyan Haçlı Orduları ve Yahudi Siyonizmi faşizmi ile mücadele içinde geçiren Sultan Selâhaddin-i Eyyûbî el-Kurdi, 1137’de doğmuş ve 4 Mart 1193 de Şam'da vefât etmiştir. Şam Emevi Camii’nin hemen bitişiğinde metfundur. Haçlılara karşı yaptığı bütün muharebelerde galip gelmiş, İslam tarihinde insanlık açısından parlak zaferler hediye etmiştir. Sultan Kılıçaslan zamanında Haçlıların eline geçen Kudüs'ü, Sultan Selâhaddin-i Eyyûbî, ... 4 Mart 1193, Şam, Mısır ve Suriye sultanı, Eyyubi Hanedanı’nın Kurucusu olan hükümdar. Hıttin Muharebesi ile 2 Ekim 1187'de Kudüs'ü Haçlı kuvvetlerinden alarak kentte 88 yıl süren Hıristiyan egemenliğine son verdi. Ve hemen akabinde Hıristiyanların düzenledikleri III. Haçlı Seferleri'nin tamamını Allah'(cc)ın izniyle etkisiz hale getirdi.

 

Sultan Selâhaddin-i Eyyûbî el-Kurdinin, Başardığı bu fetih üzerine; bütün Avrupa ayağa kalkmış, fakat O' mübarek İslam Kahramanı mücadelesinden bir an bile gerilememiş, İslam Dini ve Ümmetin Vatanı ve kutsalları için "Geyemiz Allahtır. Önderimiz Resulüllah'tır. Rehberimiz Kur'an'dır." diyerek cepheden cepheye koşmuş bunca zafere rağmen Hülefa-ı Raşidinden sonra saray hayatı olmayan örnek ve müstesnâ şahaşan bir şahsiyettir.

 

Düşmana karşı da, Yine duşmanlarının itiraflarıyla sabittir ki İslâmın adalet ve ihsan kâidelerinden hiçbir zaman ayrılmadı. Haçlılar esir Müslümanları kılıçtan geçirdiği zaman, elindeki Hıristiyan esirlere, İslâmiyetin emrettiği şekilde güzel muamelede bulunmaktan vazgeçmedi. Tüm dünyada ve tüm farklı dil ve coğrafyalarda, birçok insanlık, kahramanlık ve adalet menkıbeleri görsel, sözel ve yazılım olarak dilden dile dolaşmaktadır.

 

Selâhaddin-i Eyyûbî en son ölümcül olan hastalığı anında kapının önündeki İslam Şeriatını temsil eden Hilafet-Ümmet Devleti sancağını kaldırtıp, onun yerine aynı direğe kefenini astırmış ve bu işe memur ettiği sancaktara emir verip durmadan şöyle haykırarak, çağırmasını emretmiştir: “Sultan Selâhaddin’in dünyadaki fetihlerinden ahirete götürebileceği şey, işte bu kefenden ibarettir.”

 

"Dünya tarihinde haklı bir şöhret kazanan ve örnek bir sultan olarak gösterilen Selâhaddîn-i Eyyûbî, İslâm tarihinin en tanınmış kahramanlarından biridir. Önemli olan da onun bu yönüdür. Mehmed Akif Ersoy onu "Şark'ın en sevgili sultanı", Fransız tarihçisi Champdor "İslâm'ın en saf kahramanı" diye nitelemiştir" (TDV İslam Ansiklopedisi Selahaddin Eyyubi Mad.)

 

Alemlerin Rabbı, Rahman ve Rahim olan Yüce Allah'(cc)m! Ahirette onu ve bizleri Cennet ve Cemalınla Şereflendirerek Efendimiz ile birlikte haşır eyle. Amin. Ya Ekrem el-Ekrem'in ve Ya Erham er-Rahim'in...Amin..

 
Etiketler: Sultan, Selahaddin, Eyyubi, el-Kürdi, Kısaca, Kimdir?,
Yazarın Diğer Yazıları
Haber Yazılımı