Yazı Detayı
30 Ekim 2020 - Cuma 14:55
 
♥️SINIRLARIMIZ VE SINIR KOYMAK. ♥️ Sınır Koymak
Gülten ABACI
urfasonhaber@gmail.com
 
 

İnsanların kendi sahip oldukları alanları belirlemek, çizmek demektir. Kendi yolumu çiziyorum, kendimi benimsiyorum demektir.

 

Sınır koymak için önce kendi ihtiyaçlarımızı ve hislerimizi anlamak gerekiyor.

 

Diğer bir tarif ise, kendi farkındalığımızın farkına varıp kendimize duyduğumuz, saygı ve şefkati göstermenin bir yoludur

 

Sınır koymak.

 

Sınırlarımız bizlere daha sağlıklı bir hayat sunmak için vardır.

 

Sınır koymamızın ilişkilerimize çok farklı açıdan faydası olacaktır. Eğer biz sınır koymazsak, etrafımızdakiler bizim limitimiz de yokmuş gibi davranır, böylece bütün enerjimizi başkaları için harcamış ve bir nevi saldırıya uğramış oluyoruz.

 

Her uğradığımız saldırıdan sonra aslında hastalanıyor, yeri geliyor sıkıntılar yaşıyoruz ve böylece kendimizi fizyolojik olarak da kötü hissedebiliyoruz. Kendilerine sınır koyamayan insanlar, başkalarının sınırlarını aşma ya da meyilli olurlar. Sürekli veren biri isek, bunu karşı taraftan da beklemeye başlıyoruz. Bunlarda bizim ilişkilerimize problem yaşamamıza neden olabiliyor. Sınır koymanın en güzel yolu,

 

Baş edemeyeceğimiz sorunlara hayır diyebilmektir. Hayır, kelimesi her ne kadar basit gözükse de çok güçlü bir kelimedir. Örneğin, telefonda arkadaşımız Bugün bize gelsene o kadar çok ısrar ediyor ki, lütfen lütfen gel, başka arkadaşlarımız da gelecek çok güzel olacak diyor, biz gitmek istemiyoruz.

 

Eğer biz gitmezsek ne olur? Arkadaşımız bizi sevmez, bize kırılırsa, bir daha bizimle arkadaşlık yapmaz diye acaba korkularımızdan dolayı mı sınır koyamıyoruz? bazen de Acaba bize sınırlarımız dan dolayı kızarlar mı? Ya da sınır koyarsak bencil mi oluyoruz? Düşüncesiyle başkalarını düşünmekten, kendi hayatımızdan ödün vermiş oluyoruz. İnsanlarla mesafeli olmak İyidir, çünkü gereksiz pişmanlıklar yaşamazsınız. Meydan okumalarınıza sınır koymayın. Sınırlarınızda meydan okuyun. Sınırları belirsiz bir hayat, neredeyse asla hayır demektir.

 

İnsanları sürekli olarak memnun etme alışkanlığı aşırı ve yorucudur, sağlığınıza zarar verebilir. Bu yüzden hepimizin bazı sınırlara ihtiyacı vardır.

 

Bu sınırlar, bizlere farkındalığımızı arttıracak, enerjimizi yükselecektir. Mesela evimizde çocuklarımıza sınırlarımızı öğretmenin en güzel yolu, anne ve babanın sağlıklı sınırlar belirlemesi ile olur. Çünkü çocuklarımız bizlerin yani anne-babaların birer aynasıdır. Çocuklarımız evin içinde hangi davranışları görüyorsa, bu gördüğü davranışları karşındakilere yansıtabiliyor.  Örneğin, çocuğumuzun Elinden zorla kumandayı almak, onu zorla banyoya götürmek gibi davranışlar ileride çocuklarımızın sağlıksız ilişki kurmalarına neden olacaktır. Diğer bir örnek ise çocuğumuzla birlikte alışverişe gittiğimiz de ona hayır demesini bildirmemiz gerekiyor. Böylece çocuğumuz saygıyı ve sınırı öğrenmiş olacak, ilerde bu davranış kendisine karşı saygı ve özgüveni artmış olarak toplum içinde ve arkadaş çevresinde sevilen sayılan bir birey olmasına neden olacaktır. . Bizler sınırlarımızı belirlemek konusunda tutarlı davranmamız çok önemlidir.

 

Sınırlar bizim muhatabımızı koruyacak, ilişkimizin kalitesini ve saygınlığına arttıracak en güzel değerimizdir. Bir şeyi sınır yapan bizlerin sahip olduğu yeteneklerimiz dir. Sınırlarımızı bilelim ve hayatımızı kolaylaştıralım. Sevgili Dostlarım.

 
Etiketler: ♥️SINIRLARIMIZ, VE, SINIR, KOYMAK., ♥️, Sınır, Koymak,
Yorumlar
Haber Yazılımı