Yazı Detayı
16 Mayıs 2021 - Pazar 16:35
 
MESCİD-İ AKSA
Veysel OĞUZ
urfasonhaber@gmail.com
 
 

Müslümanların ilk kıblesi Miraç’ın başladığı kutsal mabed Tarih boyunca birçok inanç ve devletin hükümranlığında kalmış mahzun belde Osmanlı'nın yönetiminde yüzyıllarca hak ve adalet ile muhafaza edilen kutlu dergâh.

 

1870’lerden itibaren Kudüs toprakları üzerinde oynanan Siyonist Yahudi oyunları ile İngiliz ve Almanların büyük desteği Yahudi yerleştirme girişimleri Osmanlı sultanı cennet mekan Abdülhamit Han tarafından her defasında bertaraf edilmesine rağmen hiçbir zaman vazgeçmemişlerdir. Mescid-i Aksa camini yıkıp yerine Süleyman mabedi inşa etme bölgeye Yahudileri yerleştirme projelerinden geri adım atmamışlardır. Kudüs ve civarında türlü oyunlarla toprak satın alarak yerleşmeye başlamışlardır.

 

1917 yılında Filistin’de bir İsrail devleti kurmak maksadı ile İngiltere’nin savaş kabinesinde Arthur Balfour’un girişimleri ile bir deklarasyon yayınlayarak başlatılmıştır.1926 yılında yine İngilizler tarafından yayınlanan ikinci bir deklarasyonla Filistin toprakları Yahudi yerleşimcilere resmen açılmıştır. Filistin halkının topraklarını Yahudi yerleşimcilere satmalarına devam etmeleri sonucunda nüfus bakımından da güçlenen Yahudiler ikinci dünya savaşı sonunda 1948 yıllarında İsrail devletini ilan etmişlerdir. Müslüman Arap devletlerinin savaş açması ile devam eden süreç zaman içerisinde çok güçlenen Yahudiler, İngiliz kraliyet ailesinin ve Yahudi Lord Rothschild ailesi olmak üzere zenginlerin destekleri ile 1967 de İsrail’in galip gelmesi ile sonuçlanmıştır. Fransa İtalya ABD desteklerini en üst perdeden devam ettirmişlerdir.

 

O günden günümüze geçen yaklaşık 50 yıllık süreç içerisinde her fırsatta Mescid-Aksa’ya ve Filistin halkına dünya kamuoyunun (görmeyen gözleri duymayan kulakları) gözü önünde saldırılarına ve yıkımlarına devam etmektedirler. Eğer bir millet bir toplum yaşadığı vatan topraklarına sahip çıkmaz az toprağa çok para vaadi ile vatan toprağını peyderpey satarsa bazı sonuçlar kaçınılmazdır.

 

Gelinen son durum itibari ile İslam devletlerinin şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonrada bir şey yapacakları yoktur aynı şu an Filistin yönetiminin yaptığı gibi. Artık tevhit sancağı Türk –İslam devletlerinin birliği ile açılmalıdır. Yeryüzüne ve Mescid-i Aksa’ya, mazlum Filistin halkına kurtuluş bu sayede sağlanmalıdır.

Selam ve Dua İle…

 
Etiketler: MESCİD-İ, AKSA,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
Haber Yazılımı