Yazı Detayı
04 Aralık 2017 - Pazartesi 14:41
 
Mehmet Sarmış'ın Genç isimli kitabı üzerine
Şükrü Çiftçi
ekspresurfa@gmail.com
 
 

Mehmet Sarmış “Genç” Adlı kitabı üzerine; öncelikle şunu belirtmekte fayda vardır: Bir işin uzmanının, Yaşça büyük, eğitim alanında önemli çalışmalar yapan bir üstadın eserini değerlendirmek haddime değildir, bu bağlamda hocamın affına sığınarak birkaç cümle beyan edeceğim.

Hocamın yazdığı kitabı, huyumdur bana tevdi edilen bir çalışmayı gözden geçirir, emeğe saygı der, kütüphaneme süs diye koymam. Hocamdan aldığım kitabı iki gün içerisinde bitirdim.

Hamdolsun.

Kitap için;

- Genç, çalışması bütün kurumlar için, hastane, okullar, aileler için adabı muaşeret dersleri veren nitelikte bir kitap, bu kurumların başında bulunan idareciler bu çalışmayı almalı, hediye etmeli sevdiklerine önermelidir.

 

- Hocamız, Genç kelimesinin tanımından, özbakım, başarı, şükür vs aklımıza gelen bütün müspet kavramları ince, kibar üslubu ile nakşetmiş. Bütün kavramlar üzerinde açıklamalar yapan hocamız, anekdotlarla, kıssadan hisselerle, gerçek hikayelerle, örneklerle konuyu daha pekiştirmiştir.

 

-Gençlere, derin bilgisi ile Batıni ve Zahiri bilgiler, ailelerini anlamaları gerektiğini, teknolojinin olumsuzluklarından, Moda kelimesinin asıl güzelliğimizi götürdüğünden sadelikten, empatiden, Mutluluğun uzakta değil yanında olduğundan bahsetmiştir.

 

- Bugünün için, bugünün fani, malayani işleri yüzünden; yarınından vaz mı geçeceksin diyor. Ben yapamam, başaramam diyenler için kaplumbağa örneği vermiş, messi, Aşık Veysel’i, birçok ünlünün zorlu hayat mücadelelerine rağmen bugünkü başarılarını göstererek sende başarabilirsin diyor.

 

Hocamız belli ki Tam bir Yeşilaycı:) Sigara zararlarını anlatmış, sigaranın diğer zararlı şeylerin başlangıcı olduğunu anlatmaktadır.

 

Son olarak kitap anne ve babaların, eğitim kurumlarının bütün gençleri olan ve kendini genç hissedenlerin “GENÇ” adlı çalışmayı okumalarını tavsiye eder; huzurunuzda hocamın ellerine sağlık diyor ellerinden öpüyorum. Teşekkür ediyorum, hayırlı olsun diyorum, tebrik ediyorum. Vesselam.

 
Etiketler: Mehmet, Sarmış'ın, Genç, isimli, kitabı, üzerine,
Haber Yazılımı