Yazı Detayı
09 Eylül 2020 - Çarşamba 17:27 Bu yazı 171 kez okundu
 
Kendimizi Geliştirmeliyiz
Gülten ABACI
urfasonhaber@gmail.com
 
 

Hayatımızı iyileştirmek veya kendimizi geliştirmek istiyorsak, bazı konular üzerinde çok çalışmamız gerekiyor.

 

Kendimizi geliştirmek için, öncelikle ne yapmamız gerektiğini bilmeliyiz.

 

Örneğin, her gün yeni bir kitap okuyalım, yeni bir dil öğrenelim, yeni bir hobi kazanalım, kurslara gidelim, korkuların üstesinden gelelim, yeteneklerimizi, geliştirmeye çalışalım, erken kalkma alışkanlığı edinelim, spor yapalım, irade gücümüzü yükseltelim, hatalarımızı kabul edelim, zayıf yanlarımızı keşfedelim, bir şeylere odaklanalım, hedeflerimiz olmalı.

 

Sorumluluklarımız olmalı, ödevlerimizi gözden geçirelim, negatif insanlardan uzak duralım, güçlü insanlardan bir şeyler öğrenelim, geçmişimizle yaşamayalım, disiplinli olalım, daha bunlar gibi birçok örneklerle istersek bizler kendimizi geliştirebiliriz. Fakat insanlar bazı şeyleri, nerede, ne yapacağını nasıl yapacağını bilmiyorlar. En başta isteklerini çok büyük şeylere odaklıyorlar. Zengin olmak, çok iyi olmak ve çok başarılı olmak gibi hayaller kuruyorlar. Oysa kendimizi geliştirmek için küçük adımlarla başlamalıyız. Küçük yatırımlar yapmalıyız kendimize. İstediğimiz bu büyük şeyler maalesef tek başına yapılmıyor. O çok büyük isteklerimizi hayal ederken nereden başlayacağınızı bilemiyoruz. Evde oturmakla İnsanlar kendilerini geliştiremiyor. Bu yüzden yaşadığımız şehirde hangi etkinlikler ve faaliyetler var ise onları araştırıp bu gibi faaliyetlere katılarak kendimizi geliştirebiliriz. En güzel şey seminerlere katılmak, toplantılara katılmaktır. Bunlar bizim yaşadığımız şehirden uzakta olsalar yine oralara gidip daha güzel bilgiler edinerek gelişmemize fayda sağlayacaktır

 

Bu gibi kültürel faaliyetler ile beynimizi daha da güçlendirerek istediğimiz hedeflere rahatlıkla ulaşmış oluruz. Yeter ki içimizdeki bu öğrenme ve isteme iradesini kullanmayı bilelim. Beynimizi besleyelim, okuyalım, öğrenelim yeni bilgiler edinelim. Her zaman pozitif düşünelim iyimser olalım kötü düşünceler her zaman bizleri eritir. Zamanımızı mutlu geçirelim eğer bizleri mutlu eden şeylerle uğraşırsak, zamanımızı kaliteli geçirmiş oluyoruz Bunları sağladıktan sonra bizler farklı bir bakış açısıyla kendimizi çok daha güzel bir biçimde geliştirmiş oluyoruz. Tembel olmayalım, tembelliğin bizi kandırmasına İzin vermeyelim. Çünkü eğer ona bugünümüzü verirsek, o bizim yarınımızı çalar. Hayat hem Kendimizi geliştirmek, hem de aşmaktır En kudretli insan kendisine hâkim olandır. Kendini bilmek ve kendini geliştirmek başkalarının sizinle ilgili ne düşündüğünden kurtulmaktır. Kendinizi düşünce ve niyetlerinize göre değil hareketlerinizde görürsünüz. Kendinize hâkim olursanız, başkalarına da hâkim olursunuz. Kendisi ile mücadele edip kendisine geliştiren insan en değerli insandır.

 

Sevgiler. Güzel Dostlara..

 
Etiketler: Kendimizi, Geliştirmeliyiz,
Haber Yazılımı