Yazı Detayı
30 Temmuz 2018 - Pazartesi 10:11
 
Kanlı Ay tutulması ve hurafeler
Mehmet Halhalli
mhmthalhallii@gmail.com
 
 

Geçtiğimiz Cuma akşamı tüm dünyanın merakla beklediği kanlı ay tutulması olarak bilinen ay tutulması gerçekleşti. Bu süreçte biraz çevreme kulak kabarttım ve çok müthiş hurafeler duydum.

İşte bu hurafelerden bazıları şu şekilde; ‘Bu kanlı ay tutulması deprem habercisi. Bu kanlı ay tutulması kıyamet habercisi, bu kanlı ay tutulması sıcakların artacağı habercisi, bu kanlı ay tutulması birçok insanın ölüm habercisi…vs. hatta ve hatta astrolog diye bir bilim gurubu var bunlar bile kanlı ay tutulmasının dikkat gerektiren bir olay olduğu yönünde görüşler bildiriyor. Bu ve benzeri gibi çok sayıda ilginç ve bana göre komik kelimeler duydum.

 

‘Kanlı ay’ ise ay tutulması öncesi Dünya’nın gölgesinin Ay’a düşmesiyle oluşuyor. Bu üç olay aynı gece en son 31 Mart 1866’da yaşanmış. Yaklaşık olarak 1 saat 16 dakika süren bu olay ülkemizden de ayın doğduğu saatlerde gözlemlendi.

 

'Kanlı' denmesinin sebebi, tutulma anında Ay’ın etrafında Güneş’ten yansıyan ışınları Ay’ı kızılımsı bir renge boyamasından kaynaklanıyor. En kırılgan renk mavi gündüzleri gökyüzüne rengini verirken, en az kırılgan renk kırmızıysa atmosferi geçip aya tutulma sırasında bu rengi veriyor.

Evet bende NASA’nın yalancısıyım. Bu bilgiler Amerikan Uzay Dairesi başkanlığı tarafından verilen bilgiler. Bu bilgiler tabi ki işin bilimsel açıklaması. Fakat madalyonun birde diğer tarafına, yani gerçek yüzüne baktığımız zaman olayı ilahi olarak değerlendirmek gerekiyor.

 

Şüphesiz hayırda şerde Yüce Allah’tan gelir. O ki insanı küçük bir pıhtıdan yaratan Rabbimiz bizlere kıyamet alametleri konusunda Kur’an da bilgiler vermiştir. Hani bir söz vardır ‘Sermayesi buzdan olanın korkusu güneştendir. Güneş ise ilahi bir kudrettir’ evet bu sonsuz evreni yaratan yüce Allah’tan korkmuyoruz da onun isteği doğrultusunda gerçekleşen ay tutulmasından mı ve bunun için ortaya atılan hurafelerden mi korkuyoruz?

 

Bunu kendimize önce sormalıyız. Nitekim HZ. İbrahim bile ateşe atıldığı anda kendisine yaklaşan Cebrail (AS)’ye ‘benim bu halimden Allah’ın haberi var mı?’ diye sorduğunda ‘Evet’ kelimesini duyunca ‘öyleyse sen çekil aradan’ cevabını veriyorsa biz neden ve ne için Yüce Allah’tan değil de onun yarattığı şeylerden korkar olduk.

 

 Evet bildiğim tek şey yüce yaratıcıya kendini tamamen bağlayan ve ondan başka hiç bir şeyden korkmayan ve çekinmeyen insanı Yüce Allah’tan başka hiçbir şey korumaz, koruyamaz. Hurafeler değil, bunu üreten insanlar kendi oluşturdukları dünyalarda kendi yalanlarına bile inanıyorsa bizim diyeceğimiz tek şey şu olur ‘Sermayesi buz olanın, korkusu güneştendir, Güneş ise İlahi bir Kudrettir’…

 
Etiketler: Kanlı, Ay, tutulması, ve, hurafeler,
Haber Yazılımı