Yazı Detayı
11 Mayıs 2017 - Perşembe 14:23
 
İnsan olmak İslam-İslam olmak İnsan olmayı gerekli kılmaz mı?
Mehmet Kemal Uğuzlu
ekspresurfa@gmail.com
 
 

Farklı niyetlerle çok sık duyduğumuz cümlelerden biri: "Önce insan olmak, sonra müslüman olmak gerekir" şeklinde.

a) - Bu cümlede geçen "önce insan olmak" kelimesindeki kast edilen biyolojik durum ise bu çok doğru. Çünkü Hz. Adem(as)dan Hz. Muhammed(sav)e kadar Cenabı AllaH(CC) "İslam Dini"ni hayvana /hayvanlara değil insana /insanlara göndermiş.

b) - Burada kast edilen mana: Sosyolojik, etik/ahlaki ve manevi değerler açısından mütekamil insan olmak ise? Zaten islam olunmadan insan olunabilinseydi, günderilen Vahye, Nizama, Kur'ana yani islama (haşa) ne gerek vardı?

Bediüzzaman Sıîdé Kürdi (Rh) şöyle bir tarif, tespit ve tanımda bulunur: "İman (Din/İslam/Kur'an) insanı insan eder. Belkide sultan eder. Evet, hakiki imanı elde eden adam, kainata meydan okuyabilir!"

Yine başka bir yerde: "İnsaniyeti kübra olan islamiyet" şeklinde ortaya koyar.

Ve yine bir başka yerde: "İmansız islamiyet sebebi necat olmadığı gibi islamiyetsiz iman dahi sebebi necat olamaz!"

Demek ki İman esasları noktasında kişi müslüman olmadığı halde, bir kısım islami/insani güzel fiil ve davranışları olanlar veya müslüman/ehli iman olduğu halde Kur'an karşıtı söz ve davranışlarda bulunanlar dahi insan-i kanmil olamazlar. İman ve ameliyle uyum içerisinde olan ehl-i takva, öncede-sonrada ehl-i iman ve ehl-i salih amel olan insan olan insanlardır.

Anlaşılan odur ki insan olmak için islam olmak, islam olmak için insan olmak "yumurta tavuk misali" bir diğerinin mütemmimidir.

Sevgili okuyucu kardeşlerime selam ve saygılarımla... Allah'(cc)a emanet olunuz…

 
Etiketler: İnsan, olmak, İslam-İslam, olmak, , İnsan, olmayı, gerekli, kılmaz, mı?,
Haber Yazılımı