Yazı Detayı
18 Şubat 2021 - Perşembe 13:17 Bu yazı 153 kez okundu
 
İnsan mıyız?..:
Kemal ATALAR
urfasonhaber@gmail.com
 
 

                                                                 ---BÖLÜM---1

 

Konu başlığına baktığınız zaman ister istemez sorarız, ‘’ya bu adam ne demek istiyor’’!

 

Ne demek insan mıyız, insan değilsek neyiz? vs sorular sorular bir biri sıra gelir takılır kafalara sorgulama algılama ve değerlendirme yetisi olanların, olmayanlarda kalayı basar. ‘’Ulan Sk* tir git nereden çıktı bu soru saçmalama’’ der. Öfkelenir, celallenir..

 

Olsun Sorgulayan Sorgulasın Öfkelenen öfkelensin  ama bir nüvesi de çalışsın insan olmak olabilmek için..

 

Evet, yaşadığımız veya yaşamak zorunda bırakıldığımız Galakside evrende ( Dünya adını verdiğimiz gaz-buhar-su-toprak vb elementlerden müteşekkil ) yaşam mücadelesi veriyoruz.

 

Ama insan mı yoksa sadece ölümlü Canlımı olarak onu irdelemek gerekir, diye düşünüyorum.

 

Bizler ta ezelden ( dini terimle Kalu beli den, fiziki terimle fii tarihinden ) beri varız, vardık bu alemde. Yaradılış ya da kendiliğinden varoluş veya bakteri ve canlıların evrimsel değişimleri sonucu değişim dönüşüm göstere göstere bu günkü şeklimizi almış bulunmaktayız.

 

Bu günkü hale gelmemiz de o kadar da kolay olmadı. Tabii, aradan geçen milyonlarca yıl, coğrafik koşullar yaşam şartları ekonomik ve sosyal yaşam çevre faktörü dinler tarihi mitoloji kültür ve etnik farklılıklar menfaat çatışmaları anlaşmalar anlaşmazlıklar savaşlar barışlar.

 

Birbirimizi boğazlamalar cinsel yaşamlar doğumlar ölümler ve nihayetinde mevcut canlı varlık ya da insan ( mı ) olarak teknolojiye doğaya hakimiyet kurma zamansız ürün yetiştirme ilim bilim eğitim makam mevki sahibi olanlar olamayanlar, yönetenler yönetilenler doğaçlama inançlar yarattığımız inançlar var olan din ve yaratılan dinler vb, daha çok çeşitli etkenlerle iç içe mücadele ile geçen yıllar yıllar...

 

 ***Huzurlu yıllar temennisi ile aşk ile***

 

                                                                  -DEVAMI HAFTAYA-

 
Etiketler: İnsan, mıyız?..:,
Haber Yazılımı