Yazı Detayı
07 Temmuz 2018 - Cumartesi 09:27
 
Güneş enerjisi
Mehmet Halhalli
mhmthalhallii@gmail.com
 
 

Güneydoğu Anadolu bölgesinde yaşanan yüksek sıcaklıklar aslında bu enerjinin ne denli önemli olduğunun göstergesi olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle yaz aylarında yaşanan sıcaklıklar ve güneş ışınları bizlere enerji olarak dönmesini sağlamak pekte zor değil.

Son zamanlarda bölgemizde ve ülke genelinde güneş enerji panelleri ile birçok insan enerji üretimi yaparak hem ülke bütçesine hem de aile bütçesine katkıda bulunuyor. Fakat ilimizde daha yoğun bir şekilde yaşanan bu enerji konusunda halen beklenilen seviyede değiliz.

 

Güneş enerji sistemini kullanan çok sayıda sektör var ve bunların başında elektrik enerjisi üretimi gelmekte. Büyük tesisler ve yatımlar yaparak temiz ve sağlıklı enerjiyi güneşten elde etmek mümkün.

 

Küçük bir piyasa araştırması yapıldığı zaman güneşin nimetlerinden nasıl faydalanabiliriz konusunda insanlar sağlıklı enerji üretimi konusunda sektörel çalışmalar yapabilir. İlimizde ilk güneş enerjisinden faydalanan insanlar Şanlıurfalı kadınlar olmuştur. Yıllar öncesinden bu enerjinin farkına varan kadınlar bu enerji sayesinde kışlık hazırlıklarını yapmışlar ve hatta dünyada marka haline gelen İsot’umuzu da ilk olarak güneş enerjisinden faydalanarak elde etmişlerdir.

 

Şimdi ise sıra bizlere geldi. Gelin hep beraber bizleri sıcağından bunaltan ve hatta isyanlara kadar sürükleyen bu eşsiz ve bedava olan yüce Allah’ın lütfu olan enerji kaynağından bizlerde faydalanalım ve bu enerjiyi ülkemiz ve kendi yararımıza kullanmaya başlayalım. Ne kadar sıcaktan bunalsak inanır o kadar para kazanırız.

 
Etiketler: Güneş, enerjisi,
Haber Yazılımı