Yazı Detayı
01 Mart 2021 - Pazartesi 15:11 Bu yazı 246 kez okundu
 
Basın, Sosyal Medya ve Feraset
Mehmet Ali ULUĞ
urfasonhaber@gmail.com
 
 

Günümüzde bilgi ve haber kirliliği o kadar çok var ki; ‘’hangi konu, hangi haber doğru acaba’’?  Dedirtiyor. Çünkü gazete, Dergi, Radyo TV ve sosyal medya aracılığıyla bir hayli bilgi kirliliği var, Basın ve sosyal medya yayınladığı ve paylaştıkları konuları herkes kendi siyasi ve ahlaki düşüncelerine göre yazıp paylaşılıyor tarafsız medya veya sosyal medya platformlar kalmadı gibi.

 

Amaçları, oy toplama, popüler olma, tık alma, izlenme, takipçi edinme gibi kaygılarla beslenen araçlara dönüşünce haberin, yorumun, düşüncenin ne kadar samimiyet ve istikamet içerdiğini kestirme imkânı da ortadan kalktı.

 

İsimleri ve siyasi düşünceleri ne olursa olsun, samimiyet, doğruluk ve bunun zıddına sahip düşüncedeki kişi ve mecraları anlamak için elimizde ferasetten başka bir aracımız yok gibi görünüyor. Ahlak olmayınca Ferasette ortadan kalkınca insanları birbirinden uzaklaştıran ikiyüzlülük, Yalan, Hayasızlık, Ahlaksızlık, Utanmazlık ve hakaret sıradanlaştı.

 

Son yıllarda sosyal medya olarak nitelendirdiğimiz ve her ferdin içerik üretebilmesine imkan tanıyan mecraların hayatımıza girmesiyle, zihinlerimiz; Yalan, Dolan İftira ve belden aşağı bombardımanına maruz kalmaya başladı.

Bilgi çöplüğünde doğru, iyi ve güzeli; yanlıştan ve çirkinden ayırmaya, menfi algı operasyonlarının tesirinden uzak kalmaya çalışmak için iyi araştırma yapmak doğru ve mantıklı düşünmemiz gerekiyor. O da bilgi kaynaklarımızın samimi ve doğru olup olmadığını anlama becerisi ve feraset gerek…

 

Mümin insanlar için ise kalp, akıl süzgecinin yanında doğruyu yanlıştan ayırt edebilecek en önemli vasıta. Efendimiz, “Müminin ferasetinden korkun. O Allah’ın nuruyla bakar” buyururken Mümin insanın terazisi olarak kalp gözüne işaret ediyor. Feraset, kalp gözüyle görebilen herkesin farkında olmadan başvurduğu önemli bir araç olarak kıymetini muhafaza ediyor.

 

Her gün yeni bir yalanın, iftiranın ikiyüzlülüğün dolaşıma sokulduğu bir ortamda binlerce doğrulama platformunun bile bu yalan ve iftiranın hızına yetişemeyeceği aşikâr. Bu yüzden yüzyıllardır insanoğlunun elindeki tek araç olan akıl ve kalp terazisiyle ölçülebilen ferasettir.

 

                                                           ***Selam ve Dua ile.***

 

 
Etiketler: Basın,, Sosyal, Medya, ve, Feraset,
Haber Yazılımı