Haber Detayı
24 Ocak 2018 - Çarşamba 09:14
 
"Zeytin Dalı" piyasayı etkilemedi
Türkiye'de daha önce herhangi bir karışıklıkta ekonomi dengeleri değişirken, Afrin operasyonuyla piyasaların normal seyrettiği belirtildi.
EKONOMİ Haberi

Haber:Mehmet Halhalli/Urfa Değişim Gazetesi

Türkiye ekonomisi gerek iç, gerekse dış olaylarda birçok kez sarsıldı. Özellikle dünya genelinde yaşanan çatışma ve gergin ortamlar, Türkiye'de altın ve dolar fiyatlarının yükselişine neden oluyordu. En son Türkiye, Fırat Kalkanı harekatında euro ve doların yükselişine şahit olmuştu. Ama Afrin operasyonunda sadece bir günlük bir yükseliş oldu, ondan sonra piyasalar normale döndü.

 

"Türkiye ekonomisi çok güçlü"

Şanlıurfa Kuyumcular Odası Başkanı İbrahim Halil Demirkol, başlatılan Zeytin Dalı operasyonu öncesinde fiyatların yükseleceğini düşündüklerini belirterek, "çok şükür ki beklediğimiz gibi olmadı. Türkiye, ekonomisinin ne kadar güçlü olduğunu bir kez daha gösterdi. Daha önceki karışıklıklarda dolar, euro ve altın fiyatları aşırı yükselirdi ama Zeytin Dalı operasyonunda sadece bir günlük bir yükseliş oldu. Ondan sonra da piyasalar normale döndü" dedi.

 

"Piyasalar normal seyrediyor"

Piyasalarda bir dengesizliğin olmadığını ifade eden Demirkol, zaman zaman fiyatların harekat öncesinin altına da düştüğünü belirterek, "kesinlikle piyasalarda bir hareketlenme söz konusu değil. Hatta gün içerisinde fiyatların daha da aşağıya çekildiği oluyor. Yani bu operasyonun piyasaya olumsuz bir etkisi olmadı" diye konuştu.

 

Vatandaş altın almakta kararsız

Fiyatlar yükselmese de, vatandaşlar yatırım için endişeli. Kentteki kuyumcular, fiyatların normallerde seyretmesine rağmen alışverişin beklendiği gibi olmadığını söyledi. Bu konuda vatandaşın çekimser davrandığı söyleyen kuyumcular, ortada bir belirsizliğin olduğunu söyledi. Kuyumcularda sular durgunken, döviz büroları ise biraz daha hareketli. 

Kaynak: (HBR) - Haber Merkezi Editör: Urfa Ekspres
Yorumlar
Haber Yazılımı