Haber Detayı
01 Aralık 2017 - Cuma 07:41
 
Yeşildirek Kentsel dönüşümde yeni gelişme
Şanlıurfa AK Parti Milletvekili Dr.Ahmet Eşref Fakıbaba, ön çalışmaları kendisinin Belediye Başkanı olarak görev yaptığı 2010 yılında başlayan, Karayolları‘na ait arsa konusunda yaşanan anlaşmazlık çıkınca tıkanan 'Yeşildirek Kentsel Dönüşüm Projesi’nde yeni bir gelişme yaşandı.
GÜNDEM Haberi
Yeşildirek Kentsel dönüşümde yeni gelişme

Fakıbaba, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi ve TOKİ işbirliği hayata geçirilmesi planlanan Yeşildirek Kentsel Dönüşüm Projesi’ne 2018 yılının ilk çeyreğinde start verileceğini duyurdu.  Fakıbaba, Twitter üzerinden;‘‘TOKİ yöneticilerimizle Şanlıurfa'mızda yapılacak olan Yeşildirek Kentsel Dönüşüm Projemizin son toplantısını yaptık. Allah'ın izniyle 2018 yılı ilk çeyreğinde projeye başlayarak temelini atacağız. Hayırlı uğurlu olsun’’ mesajını paylaştı.

Şanlıurfa-Mardin karayolu üzerinde bulunan ve emlakçılar tarafından 85-90 milyon lira arasında değer biçilen Karayolları 91. Şube Şefliğinin bulunduğu alanın TOKİ’ye devri konusunda pürüzlerin aşıldığı, bu konuda taraflar arasında protokol imzalandığı öğrenildi. Bu durumda Yeşildirek’teki Karayolları 91. Şube Şefliğinin Şanlıurfa-Gaziantep Otoyolu girişinde bulunan “Otoyol Bakım İşletme Şefliği” binasına taşınacak.

TOKİ, 5 yıl önce zemin etüdü yaptığı kentin en gözde yerlerinden biri olan Karayolları arsasına çok katlı binalar inşa ettirmeyi planlıyor. Lüks sınıfında üretilecek bu konutlardan TOKİ büyük bir gelir elde etmeyi hedefliyor. 2012'de açıklanan projede değişiklik olup olmayacağı henüz net değil.

Yeşildirek‘te Karayollarına ait alan 40 dönüm civarında. Büyükşehir Belediyesi burada burada bulunan 19 bin metrekarelik arsasını TOKİ’ye devredecek..   Karayolları arsası üzerinde start alacak Kentsel Dönüşüm Projesi zamanla Yeşildirek’in gecekondu kesimlerini de içine alacak. Bunun için yetkilileri yoğun bir ikna maratonu bekliyor. 

 

Kaynak: Urfa Hizmet

 

Kaynak: (HBR) - Haber Merkezi Editör: Urfa Ekspres
Yorumlar
Haber Yazılımı