Haber Detayı
14 Temmuz 2017 - Cuma 15:51
 
Viranşehirli göçerlerin elektrik sorunu çözülüyor
Bazı basın organlarında yer alan ‘’Ceylanpınarlı Göçerlerin Elektrik İsyanı’ haberi üzerine Dicle Elektrik Dağıtım tarafından yazılı bir açıklama yapıldı.
GÜNDEM Haberi
Viranşehirli göçerlerin elektrik sorunu çözülüyor

Enerji şirketinin açıklamasına, bölgede tarımsal sulama için kurulu bulunan 3.5 MW’lık bir kurulu güç bulunduğunu ve bunun neredeyse tamamının kayıt dışı olduğunu belirterek, “Her şeye rağmen burada yaşayan halkın mağdur olmaması için sorunu en kısa sürede çözeceğiz.” denildi.

Sulama Kuyularını Açma İzinleri Bulunmuyor

Ceylanpınar Belediyesi’ni ziyaret eden bir gurup göçer, elektrik sorunlarını dile getirmişlerdi. Elektriklerinin kesik olduğunu, tarlalarını sulayamadıklarını, hayvanlarının susuz kaldığını savunan göçerlere bekledikleri müjde, bölgenin enerji şirketi olan Dicle Elektrik Dağıtım’dan geldi.

Bahse konu göçerlerin yaşadıkları ve eskiden TİGEM’e ait olan arazilerin şimdiye kadar tapusunun olmaması nedeniyle, buradaki 500 kadar konut ve binlerce dönüm ekili alanda ciddi miktarda elektrik kayıt dışı olarak kullanılıyordu. Tapuların olmaması, DSİ’den sulama kuyusu açma izni bulunmaması gibi yasal sebeplerden dolayı da enerji şirketi tarafından buradaki göçerlere abonelik verilemiyordu. Ancak, göçerlerin tapu sorunu kısa süre önce çözüldü ve Dicle Elektrik Dağıtım da yaşanan sorunların giderilebilmesi için gerekli çalışmaları başlattı.

Dicle Elektrik, 2.5 milyon lirayı aşkın bir yatırım ile buradaki elektrik sorununu kökten çözecek.

İhale Yapıldı, Çalışmalar Ay Sonunda Başlıyor

Dicle Elektrik Dağıtım’dan yapılan açıklamada, bölgedeki enerji sorununu çözmek için kurulacak şebekenin ihalesinin yapıldığı müjdesi verildi. Açıklamada şöyle denildi:

‘’Göçer vatandaşların tapu işlemi uzun sürdüğü için ve DSİ’den sulama kuyusu açma belgeleri almayla ilgili prosedürleri uzun sürmekte. Bu nedenle de mevcut yasal engellerden ötürü sayıları 200’e ulaşan ve her birinde asgari 160 kVA’lık trafo kullanılan sulama kuyularına abonelik veremiyoruz. Sadece bir kaç tanesinin çok eskiden verilmiş abolikleri bulunuyor. Bölgedeki kurulu güç geçen yıla kadar 2 MW iken, bu yıl yeni kuyularla birlikte 3.5 MW’ye kadar yükselmiş durumda. Enerji aldıkları hat, bu gücü kaldırmıyor. Bu nedenle sık sık sistem devre dışı kalıyor, hatlar kopuyor. Bu vatandaşlarımızın yaşadıkları enerji sorununu çözmek için Viranşehir dışındaki bir hattan beslenmeleri konusunda gerekli ihaleyi yaptık. Yeni şebeke için çalışmalar bu ayın sonunda başlayacak. Her şeye rağmen sulama sezonunda mağdur olmamaları için alternatif çözümleri devreye sokuyoruz. Ancak mevcut kayıt dışı tüketim ile buradaki vatandaşların şimdilik sağlıklı enerji almaları mümkün değil. Hatta diğer müşterilerimizin kaliteli elektrik almaları da bu nedenle engelleniyor. Yeni şebekenin tamamlanması ile sorun kökten çözülmüş olacak.’’

 

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı