Haber Detayı
02 Nisan 2017 - Pazar 10:19 Bu haber 2768 kez okundu
 
Viranşehir, Siverek ve Hilvan'dan 'Hayır' yükseldi
HDP Sözcüsü Osman Baydemir, HDP PM üyesi Ali Ürküt, Batman Milletvekili Saadet Becerekli, Mardin Milletvekili Mithat Sancar ve DTK Eş Başkanı Leyla Güven’den oluşan heyet; HDP’nin referandum çalışmaları kapsamında Viranşehir, Siverek ve Hilvan’daydı.
SİYASET Haberi
Viranşehir, Siverek ve Hilvan'dan 'Hayır' yükseldi

Üç ilçede de büyük coşkuyla karşılanan heyet yurttaşlara güçlü bir hayır için sandığa gitmeleri çağrısında bulundu. 
 
Heyetin ilk durağı Viranşehir’di. HDP Sözcüsü Osman Baydemir, Viranşehir’de hükümetin Suriye ve mülteci politikasını eleştirerek, “AKP Suriye savaşına benzin döktü. Suriye halkı mağdur oldu, muhacir oldu. Muhacirlerin yükünü de Viranşehir’in, Urfa’nın üzerine yıktı. AKP’nin Suriye politikalarına, mülteci politikalarına hayır” dedi. 
 
Belediye eşbaşkanlarının tutuklanması ve belediyelere kayyum atanmasına de değinen Baydemir, “16 Nisan’da Viranşehir iradesine sahip çıkacaktır, kayyum uygulamasına son verecektir” ifadesini kullandı. 
 
Sancar 3 dilde seslendi
 
Mardin Milletvekili Mithat Sancar, yurttaşlara Türkçe, Kürtçe ve Arapça hitap etti ve “İstikbalimiz için, özgürlüğümüz için, birlikte yaşam için, yan yana kardeşçe yaşam için hayır diyoruz” dedi. 
 
Heyetin Viranşehir’den sonraki durakları Siverek ve Hilvan’dı. Heyet, kornalarla, türkülerle, zılgıtlarla ve hayır şarkılarıyla kentlere giriş yaptı.
 
Sancar, Siverek’te yaptığı konuşmada “16 Nisan’da zulme ve savaşa hayır diyoruz” derken, Baydemir de “Bu pakette Kürtler, Aleviler, inançlar yok sayılıyor. Tekçilik bu coğrafyaya bir zulüm olarak dayatılıyor. Sizin varlığınızı tanımayanlara hayır diyoruz” ifadesini kullandı.  
 
HDP heyeti daha sonra Hilvan ilçesine geçti. Şehir turundan sonra ilçe binası önünde halkla buluşan HDP heyeti adına söz alan Sancar, “Yalan söylüyorlar. Ülkeyi ne hale getirdiklerini görüyoruz. İstikrar için değil kendilerini güvence altına almak için oy istiyorlar” diyerek herkesi hayır oyu vermeye davet etti.
 
16 Nisan'da zindanların kapısını açtıralım 
 
HDP Sözcüsü Baydemir de bu Anayasa paketinin dilin yasaklanmasının paketi olduğunu söyledi. Baydemir, “İnşallah 16 Nisan’da sizlerin hayır oylarıyla zindanların kapısını açtırırız. Parti eş başkanımız, milletvekillerimiz, belediye eş başkanlarımızı çıkarırız” dedi.
Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı