Haber Detayı
12 Mayıs 2020 - Salı 14:10 Bu haber 205 kez okundu
 
Vali Erinden Engellilere Yönelik Anlamlı Mesaj
Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, Birleşmiş Milletlere (BM) üye 156 devlette 10-16 Mayıs tarihlerinde kutlanan Dünya Engelliler Haftası münasebetiyle bir mesaj yayınladı. Vali Erin mesajında, son yıllarda engelli vatandaşlara yönelik yapılan düzenleme ve desteklere dikkat çekti.
GÜNDEM Haberi
Vali Erinden Engellilere Yönelik Anlamlı Mesaj

Türkiye’de engelli bireylerin de toplumun vazgeçilmez bir parçası olduğu anlayışının, son 15-20 yılda yapılan yasal düzenlemelerle artık iyice yerleştiğini belirten Vali Erin, mesajında şunları dile getirdi:

 

Engelli olmak, bireyin hiçbir şekilde tasarrufu altında olmayan, tamamen iradesi dışında gerçekleşen fiziksel veya zihinsel bir kusurdan başka bir şey değildir. Doğuştan ya da hayatın bir safhasında ortaya çıkan hastalık veya kaza sonrası her birey, engelli yaşamla tanışma riski ile karşı karşıyadır.

 

Yakın zamana kadar toplumumuzdaki engelli kardeşlerimizin yaşadığı maddi manevi sıkıntılara, hepimiz yakından şahit olmuşuzdur. Ancak devletimizin bu konudaki politikaları ve engellilere bakış açısı, yapılan düzenlemeler ve kamuoyunda her geçen gün artan bilinçlenme sayesinde, bir çok sıkıntı artık ortadan kalkmış bulunmaktadır.

 

Engelli kardeşlerimizin sabır ve azimleriyle birleşen düzenlemeler, mimari yapıların onlara uygun yapılmasından, ilaç kutularının görme engellilerin okuyabileceği şekilde düzenlenmesine kadar birçok yenilikle hayatı kolaylaştırmıştır. Özel eğitim ve rehabilitasyon imkânının her yaştan engellimize devlet tarafından verilebilir hale gelmesi, engelli vatandaşlarımızın ve onlara bakmak zorunda olanların ekonomik olarak desteklenmesi, sağlık kurumları başta olmak üzere tüm kamu kuruluşlarında kendilerine öncelik tanınması, yerel yönetimlerimizin destekleri gibi bir çok yenilikle engelli kardeşlerimiz dünyadaki bir çok gelişmiş ülkedekinden daha iyi yaşam standartlarına kavuşmuştur.

 

Engelli kardeşlerimiz ve onların yakınları, sadece senenin belirli günlerinde hatırlanmadıklarını, devletimizin tüm kurumlarıyla her zaman onların yanlarında ve destekçileri olduklarına yaşayarak şahit olmaktadırlar.

 

Toplumun engelliye bakış açısı, o toplumun ve devletin aynasıdır diyerek, engelli kardeşlerimizin önündeki engelleri kaldırmaktan, başta sosyal hayat olmak üzere eğitim ve iş hayatında sonuna kadar birlikte olma düşüncesini pratiğe geçirmekten bir an olsun vazgeçmemeliyiz.

 

Bu anlamlı haftanın; toplumsal sorumluluğu, hassasiyeti ve şuuru artırması temennisiyle tüm engelli vatandaşlarımızın huzurlu ve sağlıklı bir hayat sürmelerini diliyorum.

Kaynak: (HBR) - Haber Merkezi Editör: Urfa Ekspres
Yorumlar
Haber Yazılımı