Haber Detayı
26 Kasım 2018 - Pazartesi 14:30
 
Uyuşturucuya karşı tiyatroyla mücadele yöntemi kanıtlandı
Uyuşturucuyla mücadele için yazılan Beni Affet Anne isimli tiyatro oyunu, Doğu ve Güneydoğu Anadolu başta olmak üzere sahnelendiği şehirlerde, anne-babalardan, gençlerden, yerel yetkililerinden ve güvenlik güçlerinden yoğun ilgi görüyor.
SAĞLIK Haberi
Uyuşturucuya karşı tiyatroyla mücadele yöntemi kanıtlandı

Peki teatral drama izlemek, madde bağımlılığı ve kötüye kullanımına karşı savaş için eğitsel bir araç olarak kullanılabilir mi? Beni Affet Anne isimli tiyatro oyunun yapımcısı Hüseyin Akkaş’ın ortaya attığı uyuşturucuya karşı tiyatroyla mücadele formülüne bilim dünyasından destek geldi.

ABD’nin Kuzey Karoline eyaletinde yapılan araştırmada, madde bağımlılığının etkilerini anlatan bir dizi skeçten oluşan “Tunnells”i izledikten sonra izleyicilerin yarıdan fazlasının tiyatrodan, evde ve çevrelerinde alkol ve uyuşturucu madde karşıtı çalışmalara doğrudan katılmayı isteyerek ayrıldığı ortaya çıktı.

Tunnells, oyun yazarı Howard Craft tarafından yazılan ve madde bağımlılığı alanında çalışan danışmanlarla oluşturulmuş yaşam öykülerinden esinlenen bir oyun. Oyun Kuzey Caroline Merkez Üniversitesi’nde (NCCU) altı kez sahnelendi. Oyun gösterildikten üç ay sonra izleyicilerin madde bağımlılığını önlemeye katılımlarını değerlendirmek için bir telefon anketi yapıldı. Oyunu izlemiş olanların neredeyse yarısı zaman zaman madde bağımlılığını önleme faaliyetlerine bir şekilde katıldıklarını ifade etti. Oyundan üç ay sonra anketi dolduranların neredeyse tamamı arkadaşları ve aile içinde tartışma başlatarak ya da içinde yaşadıkları toplumda bağımlılıkla savaşan kurumlara yardımda bulunup bağış yaparak bağımlılığı önlemek için müdahil olduklarını belirttiler.

TİYATRO İNSANLARI YARDIM İÇİN TEŞVİK EDİYOR

Teatral dramanın, madde bağımlılığı ve kötüye kullanımına karşı savaşta eğitsel bir araç görevi gördüğünü belirten Hüseyin Akkaş, Tunnells’te olduğu gibi Beni Affet Anne isimli oyunu izledikten sonra izleyicilerin tiyatrodan, evde ve çevrelerinde uyuşturucu madde karşıtı çalışmalara doğrudan katılmayı isteyerek ayrıldığını söyledi.

Teatral drama izlemenin, madde bağımlılığı ve kötüye kullanımına karşı savaş için bir eğitsel araç olarak kullanılabileceğinin kanıtlandığını vurgulayan Akkaş, bu konuda şu bilgileri verdi:

“Günümüzde dramanın sağlık eğitiminde bir araç olarak kullanılması üzerine çalışmalar keşfedilmekte ve belgelenmektedir. Maddelerin kötüye kullanımını önleme eğitimi ilkelerinde, drama kullanımının hem eğitsel hem de teşvik edici olduğu ortaya konulmuştur.

Bu bilimsel çalışma ve bizim oyunumuz, eğitim ve teşvik için dramanın etkin bir mekanizma olabileceği konusunda somut kanıt ortaya koymaktadır.

Oyunun eğitsel hedefleri arasında, izleyicilerin, madde bağımlılığının aslında bir hastalık olduğunu anlamaları da bulunmaktadır.

Kısacası, madde bağımlılığı etnik, ekonomik ve eğitim açısından çeşitlilik taşıyan toplumlarda dramanın kullanılmasıyla değiştirilebilir.”

Kaynak: (HBR) - Haber Merkezi Editör: Urfa Ekspres
Yorumlar
Haber Yazılımı