Haber Detayı
13 Kasım 2017 - Pazartesi 08:29
 
Usta eller son çekiçleri vuruyor
Demircilik mesleği çırak yetişememesi ve fabrikasyon ürünlerin artmasından dolayı usta ellerde son demlerini yaşıyor.
SANAT Haberi
Usta eller son çekiçleri vuruyor

Haber: Hasan Ray / Şanlıurfa Olay

Şanlıurfa’nın Eyyübiye ilçesinde baba mesleği olan demircilik, son demlerini yaşıyor. Demircilik son usta ellerde şekil alıyor. Baba mesleğinin ileriki yıllara taşınabilmesi için gerekli olan taze kan çırak yetişmiyor. Fabrikasyon ürünlerin artması da demircilik mesleğinin usta ellerden kayıp gitmesine neden oluyor. Usta eller baba mesleği demirciliğin kaybolmamasını istese de gelecekte yok olacak meslekler arasında sayılıyor.

 

Ocaklarına kilit vuruyorlar

 

Yüzyıllardır usta ellerden çıraklarına geçerek günümüze kadar gelmeyi başaran demircilik mesleği son demlerini yaşıyor. Demir ocaklarında dövülen son demirler şekil alıyor. Genç nesil demircilik mesleğini yapmak istemezken daha çok sektör işlerinde çalışmak istiyor. Hal böyle olunca usta eller ocaklarının kapılarına kilit vurmak zorunda kalıyor. Ustalar demircilik mesleğinin baba mesleği olduğunu ve yok olmaması için çabaladıklarını söyledi.

 

Teknolojiye yeniliyor

 

Demircilik mesleğinin yok olmaya yüz tutmasının en önemli nedenlerinden biri de teknolojik gelişmelerdir. Son yıllarda teknolojinin hızla gelişmesi ve insan hayatına müdahale edecek dereceye gelmesi beraberinde ürün çeşitliliğini de getirdi. Bu geniş ürün çeşitliliğin arasında elbette demirden yapılan ürünler de bulunuyor. Bununla beraber el emeği ürünler fabrikasyon ürünlere yenik düşmekten ileriye gidemiyor.

 

Kırsal alanlara sıkıştı

 

Şanlıurfa kent merkezinde bulunan kapalı çarşının koridorlarında yıllardan beridir yankılanan çekiç seslerini artık duymak neredeyse mümkün değil. Daha çok kent merkezinde yapılan demirciliğin son kalıntıları kırsal alanlarda yapılıyor. Kırsal alanlarda hayata tutunmaya çalışan demirciliğin son usta elleri, köylerden gelip kent merkezine ulaşamayan çiftçilere hitap ediyor. Kent merkezlerinde ise daha çok fabrikasyon ürünler tercih ediliyor.

 

El işi ürünler zayıf kalıyor

 

Demircilik mesleğinin zor durumda olduğunu söyleyen demirci ustası Mehmet Kahraman, “Demircilik mesleği tarihinin en zayıf dönemini yaşıyor. Teknolojik gelişmeler ve bununla beraber ortaya çıkan geniş yelpazesi bizim mesleğimizi zayıflattı. Çünkü biz el işi çalışırken fazla alın teri döküyoruz ve bunun da fabrikasyon ürüne karşın fiyatı biraz farklı oluyor. Bundan dolayı fabrikasyon daha fazla tercih ediliyor.” dedi.

Kaynak: (HBR) - Haber Merkezi Editör: Urfa Ekspres
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı