Haber Detayı
16 Ocak 2019 - Çarşamba 20:35 Bu haber 3611 kez okundu
 
"Urfaca, Urfalıca" kitabı çıktı
Büyükşehir Belediyesi, Eğitimci Yazar Adil Saraç'ın 5 yıllık araştırması sonucu oluşturduğu 'Urfaca, Urfalıca' adlı Ansiklopedik Sözlük ve Urfa Kültürü kitabını okuyucularla buluşturdu.
KÜLTÜR-SANAT Haberi

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi, bu kez eğitimci yazar Adil Saraç'ın 5 yıllık araştırması sonucu oluşturduğu 'Urfaca, Urfalıca' adlı kitabının basımını gerçekleştirdi.

 

KİTABIN TANITIM TOPLANTISI DÜZENLENDİ

6 ciltten oluşan çalışmanın tanıtım toplantısı düzenlendi. 

Tanıtım toplantısına Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Metin Çadırcı, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Abdulkadir Açar, Genel Sekreter Yardımcısı Mehmet Emin Özçınar, Büyükşehir Belediyesi Kütüphaneler Şube Müdürü Murat Müjdeci, AK Parti MKYK Üyesi Vildan Polat, Kent Konseyi Başkanı Erkan Sözen, Türkiye Yazarlar Birliği Şanlıurfa Şube Başkanı Mehmet Sarmış’ın yanı sıra STK temsilcileri, yazarlar, şairler ve öğrenciler katıldı.

 

ÇADIRCI: ŞANLIURFA İÇİN ÖNEMLİ BİR ESER

Buluşmada tüm katılımcıları selamlayan Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Metin Çadırcı, kurumsal olarak eğitim ve kültür yayınlarına önem verdiklerini söyledi. Başkan Vekili Çadırcı, "Büyükşehir Belediyesi olarak kültürümüzün gelecek nesillere taşınması adına bir çok çalışma yürütüyoruz. İşte bu uygulama çerçevesinde Adil Saraç hocamızın bu önemli çalışmasına katkı sunduğumuz için de mutluyuz" dedi.

 

SARAÇ: URFA BİZİM İÇİN BİR AŞKTIR

 

Son olarak kitabı ile ilgili katılımcılara bilgiler aktaran Eğitimci Yazar Adil Saraç ise, "Urfa bizim için bir aşktır, yaşamdır, öyküdür. Bizzat hayatın kendisidir. Urfa bir çok medeniyetten beslenmiş, bu medeniyetlerin kültüründen süzülmüş bir şehirdir. Bu süreç içerisinde kendi kültürünü, dilini oluşturmuş bir şehirdir. Ama maalesef bu kültür ve dil gün geçtikçe eriyor. Bazıları bu kültürü, dili “İsotçu Kültürü”, “ Beyaz Urfalı Kültürü” diye horluyor. Bu kültürü, dili horladığınız zaman elinizde ne kalıyor? Çocuklarınıza aktaracak ne kalıyor? Köklerinizin Urfalı olduğu ne ile belli olacak? En önemlisi TV ile yayılan global ve emperyal kültürün karşısında ne ile duracaksınız. İşte dil ve kültür global ve emperyal kültürün karşısında en büyük dayanak noktasıdır” şeklinde konuştu.

Buluşma Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Metin Çadırcı'nın Adil Saraç'a plaket sunması ve toplu fotoğraf çekiminin ardından sona erdi.

Kaynak: (HBR) - Haber Merkezi Editör: Urfa Ekspres
Yorumlar
Haber Yazılımı