Haber Detayı
12 Temmuz 2019 - Cuma 09:25 Bu haber 1899 kez okundu
 
'Urfa sağlığını tatmin aracı yapmaktan vazgeçin!'
Sağlık Sen Şanlıurfa Şube Başkanı Abdulkadir Yabir, Şanlıurfa'nın sağlık durumu ile ilgili geçtiğimiz günlerde Sağlık İl Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamayı yalanladı. Sağlık İl Müdürlüğün mecburi olarak yapılan atamaları kendi marifetiymiş gibi gösterdiğini söyleyen Yabir, "Urfa sağlığını tatmin aracı yapmaktan vazgeçin." dedi.
SAĞLIK Haberi
'Urfa sağlığını tatmin aracı yapmaktan vazgeçin!'

Şanlıurfa'da sağlık personellerinin sürekli istifa etmesiyle gündeme gelen tartışma devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde Sağlık Sen Şanlıurfa Şube Başkanı Abdulkadir Yabir'in sağlık personellerinin istifaları ile ilgili gazetemize  yaptığı açıklamasının ardından Sağlık İl Müdürlüğünden yanıt geldi. Sağlık Sen'in açıklamalarına göre istifalar yönetimin baskısından dolayı yaşanırken, Sağlık İl Müdürlüğünden yapılan açıklamada ise doktorların istifalarının rutin olduğu, hatta son zamanlarda Şanlıurfa'dan giden doktorların sayısının düştüğü belirtilmişti.

 

Sağlık Müdürlüğüne göre 85; Sağlık Sen'e göre 130

Sağlık İl Müdürlüğü tarafından uzman hekimlerin Şanlıurfa'dan ayrılmaları normal bir durum olduğu belirtilmiş, 2018 yılının ilk 6 ayında 116 uzman doktorun ayrıldığını ancak 2019 yılının ilk 6 ayında bu ayrılmanın 85'e düştüğü açıklanmıştı. Sağlık Sen Şanlıurfa Şubesi Abdulkadir Yabir ise bu açıklamanın gerçeği yansıtmadığını belirtmiş ve 130 uzman hekim olmak üzere toplam 265 doktorun kentten ayrıldığının altını çizdi.

 

'Devlet kurumunun yalan dolanla anılmasından rahatsızlık duyuyoruz'

Sağlık İl Müdürlüğü'nün açıklamalarını gerçeği yansıtmadığını belirten Sağlık Sen Şanlıurfa Şube Başkanı Abdulkadir Yabir, "Şanlıurfa İl Sağlık Müdürlüğünün basın yayın biriminden tüm halkımıza ve sağlık çalışanlarımıza 5 Temmuz 2019 tarihinde ‘Kamuoyuna Duyuru’ başlığıyla ilimizdeki sağlık sorunları ile ilgili bir basın duyurusu yapılmıştı. Hemen akabinde biz de sağlık çalışanlarının haklarını korumak ve vatandaşlarımızın sağlıklı ve doğru bilgilendirilmesini sağlamak amacı ile bu duyuruda iddia edilen bilgilerin gerçeklikle uzaktan yakından bir alakası olmadığını vurgulamış ve belgelerimizle bunu açıklayacağımızı duyurmuştuk. Biz Sağlık İl Müdürümüzün bu açıklamadan haberi olmadığını düşünüyorduk.  Çünkü bu kadar yalan, yanlış bilgiden oluşan bir belgeyi resmi belge sıfatıyla yayınlamak tam anlamı ile bir akıl tutulmasıdır demiştik. Fakat ne acıdır ki çok sürmeden öğrendik ki Sağlık İl Müdürümüz ve Kamu Hastaneleri Başkanı bu açıklamayı whatsapp durumu yapmaya başladı. Yetmedi, Kamu Hastaneleri Başkanı tüm idarecileri cep telefonlarıyla arayıp durum yapmaları konusunda baskı yapmaya başladı. Nitekim basında ‘durum yaparsanız iyi olur’ şeklinde guruplardaki paylaşımlarını görmüşsünüzdür. Bu noktada koskoca Şanlıurfa İl Sağlık Müdürlüğü Kamu Hastaneleri Başkanını koruma içgüdüsüyle, yine Kamu Hastaneleri Başkanı yönlendirmesiyle bu utanç tablosuna sokmak hiç kimsenin hakkı da değildir haddi de değildir. Devlet ciddiyetinden uzak samimiyetsiz ve insanların aklı ile alay etmek üzere Kamu Hastaneleri Başkanı kendini koruma hırsı ile kaleme alınmış bu metni kabul etmiyoruz. Ve rica ediyoruz, eğer bir açıklama yapma ihtiyacı duyarsanız kendi özel sosyal medya hesaplarınızdan yapın ki biz şerefli bir devlet kurumunun ismini her ne kadar siz tüm ciddiyetini ayaklar altına almış olsanız da yalan dolanla anmaktan biz ziyadesiyle rahatsızlık duyuyoruz." dedi.

 

'17 yıldır Urfa'da görev yapan hekimler bile istifanın eşiğine gelmiş'

Sağlık İl Müdürlüğünün açıklamasını değerlendiren ve açıklamanın neden yanlış bilgiler içerdiğini yanıtlayan Abdulkadir Yabir, "Doktor atamaları rutin işlemlermiş, kendilerinin dahiliyeti yok imiş. zaten geçen seneye göre de daha iyi durumdaymışız, 2019 yılında 85 doktor gitmiş. En hafif tabiri ile insafsızlık. Bu bilgiler için sağlık müdürü olmanıza bile gerek yok, bu bilgileri internetten alabilirdiniz. Ama anlaşılan Kamu Hastaneleri Başkanının baskılarına dayanamamışsınız. Bu olayın gerçek hali şudur: Evet doktor atamaları tüm şehirlerde Bakanlığımızın 2 ayda bir olan zorunlu hizmet atamaları,  eş durumları ya da iller arası yer değiştirme kurallarından oluşmakta. Bizim farkımız ise bize her 2 ayda 1 defa Bakanlığımız tarafından yapılan mecburi hizmet ataması ile gelen doktorlarımızın bu görev tarihi dolar dolmaz gitmeleri. Gitme gerekçeleri ise çok değişken olmakla birlikte son dönemde neredeyse tek gerekçe kötü çalışma koşulları ve idari baskılar. Mobbingi bir idari hak olarak gören Kamu Hastaneleri Başkanının uygulamaları dayanılmaz boyutlara gelmiş. 17 yıldır Urfa’da çalışan hekimler bile istifanın eşiğine gelmiştir. Urfa’dan ayrılan hekim sayıları ise 130 Uzman Hekim, 89 Pratisyen, 45 Diş Tabibi, 1 Uzman Diş Tabibi olmak üzere toplam 265'tir. Sağlık Müdürlüğünün açıklamalarına göre ise sadece 85 Uzman Hekim kentten ayrılmıştır." diye konuştu. 

 

Bahsedilen polikliniklerin açılmadığını, tam tersine kapatıldığını söyleyen Yabir, "Açıklamada doktor sayısında azalma olmasına rağmen ilginç olarak poliklinik sayısında artışa gidilmiş, atıl olan küvezler hizmete alınmış. Açıkçası bu pişkinlik karşısında yani nereden başlayacağımızı bilemiyorum. Aslında Şanlıurfa Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesinde son dönemlerde daha önceden aktif olan kadın doğum servisi kapatılmış şu anda doğum yapılmamaktadır. Poliklinik sayılarında yine son dönemlerde 5 poliklinik kapatılmıştır. Bunlar haricinde daha önce mevcut olan 2. Romatoloji polikliniği 2. Hematoloji polikliniği, Algoloji polikliniği 2. Endokrin polikliniği yine son dönemlerde kapanan polikliniklerdendir. Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesinde 3-4 poliklinik sayısı artışı olmuş ancak bu artış Hilvan Devlet Hastanesinde çalışan tek kadın doğumcunun merkeze çekilmesi, Ceylanpınar Devlet Hastanesine atanan nöroloji ve cildiye uzmanlarının Ceylanpınar'a dahi uğramadan merkeze çekilmesi ile sağlanmıştır.  Atıl durumda olduğu belirtilen Haliliye ek binadaki yeni doğan yoğun bakım ünitesi bu hastane devralındığı tarihten itibaren 80 yatak tescili mevcut olup her dönemde yatan hasta sayıları giderek arttırılmış, en son bir önceki sağlık müdürümüz Op. Dr. Himmet Durgut zamanında sıhhat projesi kapsamında küvez sayısı 75'e çıkartılmıştır. Yatan bebek sayısında ise son dönemde hastaneye atanan yeni doğan uzmanı sayesinde giderek artış olmuştur. Özetle Haliliye ek binada atıl olan bir yeni doğan ünitesi yoktur ve hiçbir zaman da olmamıştır." şeklinde ifade etti.

 

'Kanundan korksaydınız, o koltukları işgal edemezdiniz'

"Döner sermaye kanun çerçevesinde dağıtılıyormuş, sözleşmeler kanun çerçevesinde dağıtılıyormuş." açıklamasını değerlendiren Sağlık Sen Şube Başkanı Yabir, "Bu kurduğunuz sistemde kanun dinleyen kanundan korkan 1 kişi bile olsaydı, zaten biz bu açıklamayı yapmak zorunda kalmazdık. Siz de o koltukları işgal edemezdiniz.  Ama bizim kanuna ve kanun koyuculara saygımız var. Biz kanunun maddelerini belirtip takdiri kamuoyu vicdanına bırakıyoruz. Aynı kategoride ve performans şartlarında olan iki doktordan birine ortalamadan verilirken, diğerine puan karşılığı ücret verilmiştir. Tek uzman olan alanlarda veya hasta sayısı doktordan bağımsız olarak düşük olan branşlarda döner sermaye mevzuatına istinaden hekimin yaptığı puandan bağımsız ortalamanın yüzde 100 veya yüzde 80'inden döner sermaye dağıtma yetkisi yönetimin inisiyatifindedir. Yasanın verdiği bu yetkiyi kişiye göre farklı uygulamak çalışma barışını bozduğu gibi çalışanlarda gelir kaygısı oluşturmaktadır. Şehirde sayısı 2 olan bir yan dal uzmanına 88.36 TL ödeme yapmanın nereden bakarsanız bakın açıklanabilir bir tarafı yoktur, art niyetli ve keyfi bir uygulamadır. 4924 kadrolarında ise şöyle bir durum mevcut: Yan dal uzmanları ve acil uzmanlarına Bakanlık tarafından iş ve işlemlerde özellikli hizmet sunmaları ayrıca yoğun iş yükü olması nedeni ile pozitif ayrımcılık yapılmıştır. Bu anlamda açılan sözleşmeli kadrolar bu iki alanda dağıtıldıktan sonra kalan kadrolar genelde diğer bölümler arasında kura ile dağıtılmaktadır. Ancak maalesef ilimizde bu tamamen eş dost ilişkileri ve torpil ile dağıtılmakta ve bu durumun neticesinde bazı branşlarda herkes 4924 kadrosuna geçmişken, bazı bölümlerde bu kadroya hiç kimse alınmamıştır. Adaletsizlik kadro dağılım noktasında da devam etmekte ve huzur bozucu boyutlara ulaşmaktadır." ifadelerini kullandı.

 

'Sağlık İl Müdürlüğünün bu bilgileri bilerek paylaşmaması tehlikeli bir hadisedir'

Yabir, "Şanlıurfa İl Sağlık Müdürünün bu verdiğimiz bilgileri bilmiyor olması kabul edilemez ölçüde vahim bir hadisedir. Biliyor ve bu bilgileri bilerek ve isteyerek hem resmi kurumlardan hem de vatandaşlarımızdan saklama yoluna gitmesi ise çok çok daha vahim ve tehlikeli bir hadisedir. Tüm bunları göz önüne alınca baskı ve mobbinglerin devam edeceğine artık eminiz. Zira açıklamalarını whatsapp durumu yapmayan idarecileri listeleyen Kamu Hastaneleri Başkanının önümüzdeki günlerde listedekilere neler yapacağını açıkçası biz de merakla bekliyoruz. Zorunlu hizmet atamalarını can suyu gözüyle bakmayı bu şehir hak etmiyor. Ama siz Bakanlığın zaten mecburi hizmet adıyla 2 ayda bir yaptığı her atamayı sanki kendi marifetinizmiş gibi bu vatandaşa öyle bir servis ediyorsunuz ki bu lütuf için şükran duymamızı bekliyorsunuz herhalde. Hakkınızı teslim etmek adına algı yönetimi dersinizi iyi almışsınız. Bu sağlık çalışanlarının üzerindeki kirli oyunlardan vazgeçin, Urfa sağlığını tatmin aracı yapmaktan vazgeçin. Biz sağlık-sen ailesi olarak vatandaşlarımızın sağlıklı ve kesintisiz sağlık hizmeti almasının yanında sağlık çalışanlarının her ferdinin rahat bir ortamda çalışması amacıyla elimizden geleni yasal sınırlar içerisinde yaptık ve yapmaya devam edeceğiz. Her eleştirimizin ardından üyelerimizin ve delegelerimizin yerini değiştirmekten ve istifaya zorlamaktan vazgeçin. Çünkü Sağlık-Sen ailesi olarak her üyemiz ve her delegemiz doğruları uğruna her türlü mobbinge göğüs gerecek kudrettedir. Siz değerli sağlık yöneticilerimizden cefakar vatandaşlarım ve sağlık çalışanlarımız adına tek ve özel ricamız bizi lütfen daha fazla rencide edip aklımızla alay etmeyin. Aksi halde bu memleket sahipsiz değil, sadece sabırlıdır." sözlerine yer verdi.

Urfa Değişim Gazetesi

Kaynak: (HBR) - Haber Merkezi Editör: Urfa Ekspres
Yorumlar
Haber Yazılımı