Haber Detayı
23 Mart 2018 - Cuma 11:07
 
Urfa Nevroz Tertip Komitesine Gözaltı
Şanlıurfa’da Nevroz kutlamalarını organize eden tertip komitesi üyelerinden DBP Haliliye İlçe Eş Başkanı Mahmut Manas, HDP Urfa İl Yöneticisi M. Ali Oba, Emine Çetiner gözaltına alındı.
ASAYİŞ Haberi
Urfa Nevroz Tertip Komitesine Gözaltı

Tertip komitesinin diğer üyeleri olan Eski DBP Suruç İlçe Belediye Başkanı Halil Akbaş, HDP PM Üyesi Hidayet Enmek de ifade vermeleri için TEM’e çağırıldı.

Konuyla ilgili konuşan HDP Şanlıurfa İl Eşbaşkanı Ayşe Sürücü, gözaltılara tepki göstererek şunlar söyledi;

“Ortadoğu halklarının bayramı olan 21 Mart bu yıl ilimizde kutlanmak için tertip komitemizi oluşturup valilikten izin aldıktan sonra çalışmalarımıza yüklendik. Ancak bu çalışmalar esnasında bir sürü engelleme ile karşılaştık. Hiçbir ilçemizde anons araçlarımızın alan çıkmasına izin verilmedi. El ilanlarımız yasaklandı.

Pek çok engelleme ile 21 Mart günü Nevroz alanındaydık. O gün de alana giren herkes GBT’den geçirildi. Kadınlar üzerindeki elbiselerin renklerinden dolayı alana alınmadı. Kadınların çantasındaki parfüm çakmak ve benzeri şeyler de el konuldu. Avukatlar dövülüp tartaklandı. Ama her şeye inat halkımızla birlikte Nevroz alanında kutladık. Fakat dün keyfi ve hukuksuz bir şekilde tertip komitemiz ifadeye çağırıldı. Gerekçe ise alandaki “siyasi irademiz gasp edilemez” pankartı olarak gösterildi.

Eşgenel Başkanlarımız vekillerimiz yüze yakın belediye eşbaşkanımız tutuklu… Bu pankart onlar içindi. Ancak tüm bu yoklamalara rağmen o gün nevroza katılan halkımıza teşekkür ediyoruz.”

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı