Haber Detayı
18 Aralık 2017 - Pazartesi 11:55
 
Urfa Motor Mezatı Suriyelilere yenildi
Şanlıurfa'nın hareketli ticari alanlarından biri olan motor mezatı eski hareketliliğini kaybetti. Mezat esnafı sorunun temelinde Suriyelilerin olduğunu söyledi.
GÜNDEM Haberi
Urfa Motor Mezatı  Suriyelilere yenildi

İbrahim Halil Kahraman/Şanlıurfa OLAY

Şanlıurfa'da motor alışverişinin yapıldığı ana merkez olan Motor Mezatı eski hareketliliğini kaybetti. Adeta sessizliğe bürünen motor mezatı esnafı eski hareketliliğin olmamasını Suriyeli sığınmacılarının yaptığı motor ticaretine bağlıyor. Suriyeliler nereden getirdikleri belli olmayan motorları sattıklarını söyleyen mezat esnafı, Bizim sattığımız motorlarının aynısı daha ucuz satıyorlar. Ama bu motorların çalıntı mı yoksa sahipli mi olduğu belli değil” dedi.

Mezatın eski hali hayal oldu
Motor Mezatının eski hareketliliğini kaybettiğini söyleyen esnaf, “Mezattaki eski hareketliliğin olmamasının birçok nedeni var. Bu nedenler arasında trafik tarafından yakalanan motorların sayısının artması, doların yükselmesi, kış aylarına girilmesi olarak sayılabilir. Mezatın eski zamanlardaki halini hayal ediyoruz. O canlılık kayboldu. Diğer sektörler de böyle ama burası daha çok kötü oldu.” diye konuştu.

Suriyeliler işi kırıyor
Motor mezatının eskiden satışlarının çok yüksek olduğunu söyleyen esnaf, “Özellikle yıllardan bu yana Şanlıurfa'ya gelen Suriyelilerin girmediği iş kalmadı. Girdikleri her yerde sektörü kendi tekellerine alıyorlar.   Vergi veren yok denetleyen yok. Biz yerli esnaf olarak vergi verirken onlar vermiyor bu da bizim belimizi büküyor. Hal böyle olunca Suriyeliler daha ucuza motor satıyor. Bu da bizim işimizi kırıyor” ifadelerini kullandı.

Kaçak işletmeler var
Suriyelilerin ucuz motor sattıkları için işlerinin kırıldığını söyleyen Esnaf, “Piyasa değeri neyse o şekil satış yapan biz esnaflar prosedür neyse ona uyuyoruz. Fakat Suriyeliler nasıl olduğunu bilmediğimiz bir durumda bu fiyatın altında satış yapıyor. Bunun denetlenmesi gerekiyor. Tabi buna bir de yol sorununu katabiliriz.   Yol çok işlek ve araçlar duracak yer bulamıyor. Kaçak işletmelerin kapatılması ve yol sorunun çözülmesi gerekiyor.” ifadelerine yer verdi.

Kaynak: (HBR) - Haber Merkezi Editör: Urfa Ekspres
Yorumlar
Haber Yazılımı