Haber Detayı
16 Nisan 2018 - Pazartesi 16:18
 
Urfa Kardeşliğin Sigortasıdır
BBP, Genel Başkanı Mustafa Destici, “Şanlıurfa birliğimizin beraberliğimizin ve kardeşliğimizin sigortasıdır” dedi.
GÜNDEM Haberi
Urfa Kardeşliğin Sigortasıdır

Haber: Hasan Ray

 

Büyük Birlik Partisi (BBP)Genel Başkanı Mustafa Destici, bir takım temaslarda bulunmak üzere Şanlıurfa’ya geldi. Şanlıurfa’nın tarihi mekanlarını da gezmeyi ihmal etmeyen Destici, Şanlıurfa’nın sembolü Balıklıgölü gezerek vatandaşlar sohbet de etti. Destici, Şanlıurfa’nın Türkiye’nin önemli ve kadim şehirlerinden biri olduğunu belirterek, “Birliğimizin beraberliğimizin ve kardeşliğimizin sigortasıdır” dedi.

 

Kürt, Arap ve Türkmen kardeşçe yaşıyor

 

Urfaekspres.com’a açıklamalarda bulunan Mustafa Destici, “Şanlıurfa Türkiye’nin en önemli ve kadim şehirlerindendir. Birliğimizin beraberliğimizin ve kardeşliğimizin sigortasıdır. Kürt, Arap ve Türkmen kardeşçe birlik ve beraberlik içerisinde bir hayat yaşıyor. Hatta sadece bizim kendi vatandaşlarımız değil; 500 Binin üzerinde Suriyeli muhacir kardeşimizde burada ve Urfa onlara da ev sahipliği yapıyor” diye konuştu.

 

Elimizden gelen bütün gayreti gösteriyoruz

 

“Bu anlamda Şanlıurfa çok önemli bir şehrimizdir” diyen Mustafa Destici, “Biz bu birliğimizin ve beraberliğimizi muhafaza edilmesi anlamında da elimizden gelen bütün gayreti gösteriyoruz. Halkımızın bütün fertlerini toplumun önünde olan siyasetçileri Sivil Toplum liderlerinin sendikacılarını kısaca herkesi bu birliğimizi, beraberliğin ve kardeşliğimizi katkı vermeye göreve davet ediyoruz” şeklinde konuştu.

 

Kutuplaştırıcı eylemlerden kaçınılmalıdır

 

Siyasetçi, STK, sendika ve derneklere uyarılarda bulunan Mustafa Destici, “Kamplaştırıcı, kutuplaştırıcı fiil ve davranışlardan, sözlerden herkesin kaçınması gerekiyor. Şuan Balıklıgölde balıklarımız nasıl kardeşlik içinde yaşıyorsa inşallah Türkiye’mizde anavatanımızda Urfa’mızda da kardeşçe yaşamaya devam etsin istiyoruz” ifadelerine yer verdi.

 

Kimyasala karşı durulmalı

 

Dünya gündemindeki sıcaklığını koruyan ABD, Fransa ve İngiltere’nin Suriye’de gerçekleştirdiği hava saldırılarını değerlendiren Mustafa Destici, “Öncelikle biz kimyasal silah kullanılmasına şiddetle karşı çıkıyoruz. Bunu kim yaparsa yapsın buna karşı bütün dünyanın tepki vermesini bekleriz” diyerek operasyonun kimyasal silaha karşı duruşun önemine dikkat çekti.

 

İyi niyet varsa doğru buluruz

 

“ABD, Fransa ve İngiltere tarafından gerçekleştirilen operasyon bu niyetle gerçekleştirilmişse doğru buluruz” diyen Mustafa Destici,  “Ama insanlar sadece kimyasal silahlarla öldürülmüyor. Suriye’de altı yıldan beri 500 binden fazla insan hayatını kaybetti. Bunların tamamı konvensiyonel silahların ateşlenmesi sonucu hayatını kaybetti. Peki o zaman bu ülkeler neredeydi. Ve hala neyi bekliyor?”dedi.

 

Samimilerse BM’yi toplasınlar

 

Amacın sadece kimyasal silahları imha etmek olmadığını vurgulayan Mustafa Destici, Suriye’de hala iç savaş var. Her gün yüzlerce insan ölüyor ve yaralanıyor. Milyonlarca mülteci var.  Eğer bu ülkeler samimi ise insanların ölmesinden rahatsızlarsa, Suriye ile Dünyanın diğer taraflarında barış ve huzur istiyorlarsa BM’yi toplarlar barış çağrısı yaparlar ve bir barış gücü oluştururlar.” diye konuştu.

 

Amaç kendi çıkarlarıdır

 

Suriye’nin toprak bütünlüğünün önemini vurgulayan Mustafa Destici, “Suriye’de savaşı sona erdirme, ölümleri durdurmak Suriye’nin toprak ve siyasi bütünlüğünü korumak değil; amaç kendi çıkarları, İsrail’in güvenliği, bölgeyi terör koridoru yapmaktır. Amaç ve gaye budur. Dolayısıyla da bu amaç doğrultusunda hareket ediyorlar. Onun içinde biz ABD, Rusya, İran’ı samimi olmaya davet ediyoruz” şeklinde konuştu.

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı