Haber Detayı
26 Mart 2017 - Pazar 12:27 Bu haber 1037 kez okundu
 
‘Urfa’da işsizlik oranını aşağıya çekeceğiz’
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanı Dr. Mehmet Selim Bağlı, temel amaçlarının, işçi ve işveren temsilcileriyle bir araya gelmek ve işsizlikle mücadelede yol yöntemi taraflara iyi bir şekilde iletmek olduğunu söyledi.
GÜNDEM Haberi
 ‘Urfa’da işsizlik oranını aşağıya çekeceğiz’

SGK Genel Müdürü Bağlı, Şanlıurfa’da ‘Çalışma Hayatında Milli Seferberlik’ programına katıldı, esnafı dolaştı:

 ‘Urfa’da işsizlik oranını aşağıya çekeceğiz’

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanı Dr. Mehmet Selim Bağlı,  temel amaçlarının, işçi ve işveren temsilcileriyle bir araya gelmek ve işsizlikle mücadelede yol yöntemi taraflara iyi bir şekilde iletmek olduğunu söyledi.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Mehmet Akif İnan Toplantı Salonu'nda düzenlenen "Çalışma Hayatında Milli Seferberlik" programına katılan Bağlı, 2017'de yapılan her istihdam için sigorta ve vergilerin tamamının kamu tarafından karşılandığına vurgu yaptı. 

Bağlı, şunları kaydetti:

“Yani her istihdam edilen kişi için 773 liranın tamamı devlet tarafından ödendiği bir istihdam paketi bugüne kadar hiç uygulamaya konulmamıştı. Hedefimiz, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın önümüze hedef olarak koyduğu 1,5 milyon kişiye istihdam sağlamak. 500 bin de 2016 dan stokta olan var. Hedefimiz, 2017 yılında toplam 2 milyon kişiye istihdam sağlamak ve işsizliği yılsonunda yüzde 10 bandının altına indirmek. Memnuniyetle müşahede ediyorum ki ocak-şubat ayları ile mart ayının yarısına kadar olan verilerde 350 bin kişilik bir istihdam sağlanmış oldu. Eğer önümüzdeki 3 ay içinde 400 bin kişiyi yerleştirirsek bu 1,5 milyon kişi hedefine ulaşmış oluruz.

“53 Lira 33 Kuruşla Genel Sağlık Sigortasına Dahil Oluyorsunuz”

Dünyanın en ucuz, en etkin, en ulaşılabilir ve en kaliteli genel sağlık sistemi kurulduğunu vurgulayan Başkan Bağlı, "53 lira 33 kuruşla genel sağlık sigortasına dahil oluyorsunuz, özel hastaneler dahil tüm hastaneleri ve hatta yurt dışında tedavi imkanına sahip olunuyor. Bu para da sadece kendisi için değil tüm ailesini de kapsıyor. Dünyanın hiç bir ülkesinde bu derinlikte ve bu genişlikte genel sağlık sigortası yok" diye konuştu.

İŞ-KUR'un artık dünyanın en etkili istihdam ajanslarından birisi haline geldiğini aktaran Bağlı, kurumun bütün imkanlarıyla işsizlikle mücadele ettiğini bildirdi.

İŞ-KUR'un hedeflerinin, işverenlerin istediği standart ve kalitede işçi bulmak ve iş arayanların istihdamını temin etmek olduğunu dile getiren Bağlı, "İş gücünü ne kadar eğitirsek ve işverenlerin istediği kaliteye ulaştırabilirsek istihdam sorunu ortadan kalkar. Bu 3 aylık uygulama bize hedeflediğimiz yerin daha ilerisinde olduğumuzu gösteriyor. Allah'ın izniyle yıl sonuna kadar işsizlik yüzde 10 bandının altına inmiş olacak" ifadelerini kullandı.

Daha sonra İŞ-KUR Şanlıurfa Müdürlüğü tarafından hazırlanan İstihdam Fuarı'nın açılışına katılan Bağlı, kentteki temasları sırasında tarihi çarşıları gezdi, esnafın dertlerini dinledi. (Haber Merkezi)

 

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı