Haber Detayı
21 Eylül 2018 - Cuma 11:23 Bu haber 1916 kez okundu
 
Urfa’da çekilen Bırakma Beni filmi vizyonda
Şanlıurfa’da çekimleri yapılan ve yönetmenliğini Cannes ödüllü Bosnalı yönetmen Aida Begic’in yaptığı Bırakma Beni filmi Türkçe ve Arapça dillerinde bugün itibariyle sinemalarda gösterime girdi.
MAGAZİN Haberi
Urfa’da çekilen Bırakma Beni filmi vizyonda

Şanlıurfa Balıklıgöl’de çekimleri yapılan filmin yapımcılığını Beşir Derneği üstlendi. Film 97 dakika ile sinemaseverlerin karşısında olacak.  Filmde Suriyeli yetim çocukların gerçek yaşam hikayesi beyazperdeye aktarıldı.

 

"Savaşın çocukların ailelerini ailelerin de çocuklarını kaybettiği büyük bir acı olduğunu vurgulayan ödüllü yönetmen Begic,, "Biliyorum sizin için de çok zordu ama bu çocuklar sizin sayenizde şu an hayattalar. Filmde oynayan çocuklar çok fazla şey yaşadı, onlar benim kahramanlarım. Bana gücü, cesareti ve aşkı öğrettiler. Ne zaman zor bir olayla karşılaşsam onların yaşadıklarını düşünüp kendimde güç buluyorum." ifadesini kullandı.

 

Filmin galasında konuşan Bosnalı yönetmen Begic,Filmden ödül beklemeye gerek olmadığını çünkü filmin gerçek hayattaki sonuçları en büyük ödüldür. Bu benim en başarılı olduğum film. Her zaman bizim yanımızda olan, yardımlarıyla ve dualarıyla bize destek olan herkese çok teşekkür ediyorum” dedi.

Cannes ödüllü Bosnalı yönetmen Aida Begic’in, Türkiye'de yaşayan Suriyeli yetim çocukların gerçek yaşam hikayesini beyazperdeye taşıdığı Bırakma Beni filminin Türkçe fragmanı. Film, Türkçe dublajlı haliyle sinemaseverler ile bugün buluştu.

 

YETİM KALAN ÇOCUKLARIN SESİ ŞANLIURFA’DAN TÜM DÜNYAYA DUYULACAK

2 yıllık bir hazırlığın ardından 13 ülkeden gelen özel ekiplerle çekimleri yapılan filmde 100'den fazla kişi görev aldı. Savaş mağduru 500’e yakın yetim çocuğun motivasyonlarını artırmak, adaptasyonlarını hızlandırmak ve rehabilitasyonlarına yardımcı olmak amacıyla Gaziantep, Şanlıurfa, Hatay ve Akçakale'deki kamplarda gerçekleşen atölye çalışmaları ile başlayan proje, bir film projesi ile taçlandırıldı. Film İsa, Ahmed ve Mümtaz adlı üç yetimin hikayelerine odaklanırken başrol oyuncuları dâhil filmde rol alan tüm çocuklar bu kamplardan seçildi.

Bırakma Beni filminin konusu ise şöyle, “İSA, Annesi öldükten sonra Suriyeli mülteciler için kurulmuş olan Şanlıurfa’daki bir yetimhaneye gönderilir. Orada AHMAD ve MOTAZ ile arkadaş olur.

AHMAD, Suriye’de kaybolan babasıyla bir gün buluşacağına dair inancını hiç kaybetmemiştir. Ve bir gün ünlü olarak babasının dikkatini çekeceğini ve babasının kendisiyle gurur duyacağını hayal etmektedir.

MOTAZ, yeniden evlenen annesi tarafından yetimhaneye terk edilmiştir. Bir ses yarışmasına katılmayı annesi tarafından fark edilmesinin ve ona kavuşabilmenin tek yolu olarak görmektedir.

Birbirlerine çok da düşkün olmayan bu üç arkadaş, karakterleri ve hayalleri bakımından birbirlerinden farklı olsalar da ortak bir noktada buluşurlar: Yetimhaneyi terk etmek ve yeni bir hayata başlamak. Bu hedef doğrultusunda para kazanmaya çalışan çocuklar, Balıklıgöl’de kağıt mendil satmaya başlarlar. Başlarda işler yolunda gider. Fakat İSA’nın borçlu olduğu KARACA isimli serseri, bu süreci baltalamaya başlar. Bu durumdan kurtulmak isteyen çocuklar birbirlerine daha sıkı sarılırlar. Ve hayatlarına mal olabilecek bütün bu tehlikeler karşısında sevgiyi, dostluğu ve umudu yeniden keşfederler.”

(Urfa Değişim)

Kaynak: (HBR) - Haber Merkezi Editör: Urfa Ekspres
Yorumlar
Haber Yazılımı