Haber Detayı
23 Mayıs 2018 - Çarşamba 09:15 Bu haber 2334 kez okundu
 
Urfa'da Buğday Hasadı Dertli Başladı
Türkiye'nin en büyük tahıl üretim merkezlerinden Şanlıurfa’da tahıl hasadına dertli başlanıldı.
TARIM Haberi
Urfa'da Buğday Hasadı Dertli Başladı

Haber: Hasan RAY

Türkiye'nin Büyük tahıl üretim merkezlerinden biri Şanlıurfa'nın büyük ovalarında biçerdöverler tarlalarda mesaiye başladı. Kış mevsiminin kurak geçmesi ve yağışların geç başlaması hasadın birkaç hafta geç yapılmasına neden oldu. Geç gelen yağmurlar aynı zamanda arpada sararmaya neden oldu. Konuyla ilgili konuşan buğday pazarı esnafı Eyyüp Yıldız, “Yağışlar özelliklede arpada sararmaya neden oldu” dedi.

 

Hububat hasadı dertli başladı

Kış aylarını yağışsız geçiren Şanlıurfa’da hububat hasadı başladı. Hububat hasadının oldukça sıkıntılı olduğunu belirten esnaf son yağışların hububatta olumsuzluklar meydana getirdiğini belirtti. Özellikle arpada sararma ve kararmaya neden yağışların faydalı olmadığını söyleyen Eyyüp Yıldız, “Sezon hızlı başladı. Yeni arpa geldi. Kırsal kesimde arpa biraz düşük  yani zayıftır. Son yağmurlardan Sonra  arpalarda biraz sararma var” dedi.

 

İstenilen verim alınamadı

Hububattan bu sene istedikleri verimi alamadıklarını belirten esnaf Eyüp Yıldız, "Sadece buğday değil tüm ürünlerimizde rekolte oldukça düşük. Arpalar saman gibi kaldı. Mesela dün biz bir araba arpa aldık, 230 dönümlük bir arazide  10 ton 700 kilo arpa geldi. Bu da bize durumun ne kadar kötü olduğunu gösteriyor. Gayet düşük bir verim var. Çiftçimiz gereken verimi alamadığı için sıkıntılı bir süreç geçiriyor” diye konuştu.

 

Umutlar Siverek bölgesine kaldı

Umutlarının Siverek bölgesindeki beyaz arpada olduğunu söyleyen esnaf Eyüp Yıldız, “Siverek’ten gelecek olan arpanın sararma yapmaması ve diğer bölgelerden gelen arpaya göre daha tok olması umudundayız. İnşallah oradan gelecek arpa beyaz yani temiz gelir. Oradan gelecek arpada sararmışsa sıkıntı daha büyür. Her şey Allah’ın takdirindedir ama bu durumda arpa yükselişe geçecektir” şeklinde konuştu.

Kaynak: (HBR) - Haber Merkezi Editör: Urfa Ekspres
Yorumlar
Haber Yazılımı