Haber Detayı
30 Mart 2018 - Cuma 11:54
 
Türkiye ve Çin'in işbirliği yapmak İçin bir çok nedeni var'
Türkiye'nin Çin Halk Cumhuriyeti Pekin Büyükelçisi Abdülkadir Emin Önen, Çin Endüstriyel Ekonomi Federasyonu (CFIE) heyetini Büyükelçilik konutunda kabul etti, ikili ve çok taraflı ekonomik işbirliği konuları üzerinde görüş alışverişinde bulundu.
DÜNYA Haberi
Türkiye ve Çin'in işbirliği yapmak İçin bir çok nedeni var'

Çin Sosyal Bilimler Akademisi (CASS) Batı Asya ve Afrika Çalışmaları Enstitüsünü ziyaret edip burada son Türkiye ve Türk Dış Politikası üzerine bir sunum gerçekleştiren Önen,  Çin ve Türkiye'nin de işbirliği yapmak için birçok nedeni olduğunu, bunun iki ülke içinde olumlu sonuçlar üreteceğini belirtti.

 

Büyükelçi Önen, Türkiye-Çin ilişkileri ve Türkiye'nin dış politikası hakkındaki sunumda, Türkiye ve Çin'in, Ortadoğu'da iş birliği yapmasının önemine değindi. ABD'nin, Büyükelçiliğini Tel Aviv'den Kudüs'e taşımak istediğinde, Çin'in Türkiye'yle birlikte hareket ettiğine vurgu yapan Önen, “Çin ile Ortadoğu'da birlikte hareket edebiliriz. ABD, İsrail'deki Büyükelçiliğini Tel Aviv'den Kudüs'e taşıyacağını ilan ettiğinde Çin, ABD'ye karşı tutum alan ilk 10 ülkeden biriydi. Bu da gösteriyor ki, biz bu konuda ortak hareket ediyoruz. Çin, o dönem İslam İşbirliği Toplantısının İstanbul'da yapılmasının yanı sıra diğer toplantılara da destek verdi. Bu yüzden Ortadoğu sürecinde beraber hareket edebiliriz” dedi.

 

Çin'de 2018'in, Türkiye Turizm Yılı ilan edilmesine de değinen Büyükelçi Önen, turizm yılının açılış töreninin, 17 Nisan'da Pekin'de bulunan Tiançao Tiyatrosunda Anadolu Ateşi gurubunun dans gösterisiyle yapılacağını söyledi.

Zeytin Dalı Harekâtı

 

Pekin Büyükelçisi Önen, sunumu sırasında Türkiye'de misafir edilen Suriyeli mülteciler ile Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Özgür Suriye Ordusunun (ÖSO) Afrin'de gerçekleştirdiği 'Zeytin Dalı Harekatı'ylya ilgili de bilgiler verdi.

 

Afrin'de yapılan Zeytin Dalı Harekâtının, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin ilgili kararlarına uygun olarak ve Suriye'nin toprak bütünlüğüne tamamen saygılı bir şekilde yapıldığını anlatan Önen, Afrin'in terörden temizlenmesinden sonra, Türkiye'deki binlerce Suriyeli misafirin, terörden temizlenen bölgelere geri dönmesinin beklendiğini ve Türkiye'nin bu bölgeye insani yardımlarını sürdürdüğünü, Türkiye'nin, Suriye iç savaşından kaçarak gelen 3,5 milyon Suriyeliye dil, din ve ırk ayrımı yapmaksızın 'açık kapı' politikası gütmesinin ve bu konuda yaptığı harcamaların, insani hassasiyet noktasında ne kadar dikkatli davranıldığının bir göstergesi olduğunu söyledi.

 

Büyükelçi Önen, Suriye sorununun, sadece Türkiye'nin değil, uluslararası toplumun, uluslararası hukukun bir sorunu olduğunu ifade ederek, geçen yıllarda ve halen, sınırın Suriye tarafından Türkiye'ye gerçekleştiren terör saldırılarının, halka ve ülkenin istikrarına zarar verdiğini belirtti. “Kendi ülkemizde terör saldırıları yaşamak istemiyorsak, sınır bölgemizde yeni terör oluşumlarına izin veremeyiz” diyen Önen, Afrin'deki operasyonun bu nedenle yapıldığını ve operasyon süresince insani hassasiyetin hat safhada olduğunun herkes tarafından bilinmesini istedi.

 

Türkiye Wushu Kung Fu Federasyonu yöneticileri ve sporcularından oluşan heyeti Büyükeçilik konutunda kabul etti.

 (Haber Merkezi)

Kaynak: (HBR) - Haber Merkezi Editör: Urfa Ekspres
Yorumlar
Haber Yazılımı