Haber Detayı
15 Ekim 2020 - Perşembe 00:04 Bu haber 238 kez okundu
 
Türkiye’nin Pandemiye Karşı Başarısı DSÖ Raporunda....
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, DSÖ’nün Türkiye Raporunda, en zengin ülkeler arasında bulunmuyor olmamıza rağmen, salgınla mücadelede en cömert davranan ülkelerden olduğumuz vurgulanırken AB İlerleme Raporunda ise, halk sağlığı ve sağlık personeli politikamızın uluslararası standartlara uygunluğu gösteriliyor. ’İfadelerini belirtti.
GÜNDEM Haberi
Türkiye’nin Pandemiye Karşı  Başarısı DSÖ Raporunda....

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Dünya Sağlık Örgütünün Türkiye hakkında yayınladığı rapordan şunları kaydetti:

''Bu rapor tüm Avrupa ülkeleri için de bir ilk olma özelliğine sahip. Raporda pandemiye karşı elde ettiğimiz başarı kapsamlı şekilde ele alınıyor. Türkiye’nin en zengin ülkeler arasında olmamasına rağmen salgınla mücadelede en cömert davranan ülkelerden biri olduğu vurgulanıyor.

Temaslı taramasıyla vaka tespiti, izolasyonla riski kontrol altına almaya dayalı stratejisi ve buna ek olarak erken tanı ve tedaviye dayalı klinik uygulamasına vurgu yapılıyor. Dünya Sağlık Örgütü COVİD-19 Türkiye raporundan sonra yine bu yakın günlerde yayınlanan Avrupa Birliği İlerleme Raporu’na da değinmek istiyorum.

Raporda ülkemiz de Mart ayında başlayan COVİD-19 pandemisi çerçevesinde Bakanlığımız halk sağlığını koruyucu ve sağlık kuruluşu ile sağlık personeli üzerinde ki yükün artmasını önleyici tedbirleri vakit kaybı olmadan uygulamaya geçirdiği belirtmektedir. Türkiye bu uygulamaları Avrupa Birliğinin bulaşıcı hastalıklarla ilgili direktifleri ve Dünya Sağlık Örgütü’nün Uluslararası Sağlık Tüzüğü’ne uygun şekilde yaptığına vurgu yapılmıştır. Yine rapor da şu ifadeler yer almıştır: Türkiye’nin sağlık sistemi COVİD-19 Pandemisinin gereklerini sağlayabilecek güçtedir. Sosyal güvencelerine bakılmaksızın herkese ücretsiz test ve tedavi imkânı sağlanmıştır. Türkiye krizin erken döneminden itibaren Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi ile işbirliği içinde çalışmaktadır. Avrupa Birliği İlerleme Raporu’nda yer alan bu değindiğim hususlar bu küresel salgına karşı savaşımızı küresel standartlarda verdiğimizi göstermektedir. Fakat buna ek olarak bilmenizi isterim ki bu standartlar başarımızın sadece bir kısmını değerlendirmeye dönük olduğunu belirtti.’’

 

 

 

 

Kaynak: (HBR) - Haber Merkezi Editör: Urfa Ekspres
Yorumlar
Haber Yazılımı