Haber Detayı
24 Nisan 2017 - Pazartesi 12:04 Bu haber 970 kez okundu
 
Troleybüs'te büyük gün
Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi’nin 2017 yılı yatırım programında yer alan Troleybüs (Trambüs) projesi bugün ihaleye çıkıyor.
GÜNDEM Haberi
Troleybüs'te büyük gün

Projeyle ilgili olarak Şanlıurfa Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’na henüz resmi bir başvuru yapılmadığını öğrenildi.

‘BURASI KENTSEL SİT ALANI. O YÜZDEN  KURULDAN İZİN ALMAK GEREKİR’

Harran Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi’nden kurul üyesi Prof. Dr. Mehmet Önal, Gazetemize kısa bir değerlendirme yaparak, projeyle ilgili olarak görüşlerini dile getirdi.  Sit alanında yer alan alanlarda yapılacak altyapı çalışmaları için kuruldan izin alınması gerektiğini vurgulayan Önal, şunları kaydetti:

’Şifai olarak projeye ilişkin bazı detaylar iletilmiş  ancak resmi başvuru yapılmış değil.  Haleplibahçe hariç, Divanyolu olsun, Balıklıgöl olsun kentsel sit alanı kapsamında yer alıyor.  Dolayısıyla izin almak gerekir. Belli şartları yerine getirmek  ve kontrolünün özenli bir şekilde yapılması şartıyla kurul olarak buna izin verebiliriz.  Elektrikle çalışan bu araçlar sayesinde turizm bölgesinde karbonmonoksit gaz salınımı önemli ölçüde azalacaktır‘

Proje için 24 metre uzunluğunda 10 troleybüs araç satın alınacak. Gidiş-geliş olarak toplam 7 kilometrelik Abide-Balıklıgöl arasında çalışacak araçların  teslim tarihi 3 adet 270 gün, 3 adet 300 gün, 4 adet 330 gün şeklinde belirlendi.

İhalenin bugün (24 Nisan 2017) saat 11.00'de açık ihale usulüyle yapılacağı bildirildi.

Aşağı çarşı esnafı olumsuz baktığı için projede Divanyolu‘nun trafiğe kapatılma seçeneği gündemde değil. Troleybüsler mevcut otobüs yolunu kullanacak.

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı