Haber Detayı
02 Temmuz 2021 - Cuma 16:55
 
‘’Toplumun Kanayan Yarası Bizleri Derinden Üzmektedir’’
Saadet Partisi Şanlıurfa İl Kadın Kolları basın ile bir araya gelerek ülkenin ve Şanlıurfa’nın kanayan yarası intihar vakaları, aile içi şiddet konularını masaya yatırdı.
SİYASET Haberi
‘’Toplumun Kanayan Yarası Bizleri Derinden Üzmektedir’’

 

Saadet Partisi Şanlıurfa İl Kadın Kolları Parti İl Binasında basın açıklaması yaptı. Saadet Partisi İl Kadın Kolları Teşkilat Başkanı Çiğdem Bakırcı, Eyyübiye İlçe Kadın Kolları Başkanı Nesrin Saçaklının katılımlarıyla gerçekleşen basın toplantısında açılış konuşmasını Saadet Partisi Şanlıurfa İl Kadın Kolları Başkanı Büşra Men yaptı.

 

Saadet Partisi Şanlıurfa İl Kadın Kolları Başkanı Büşra Men, ülkenin ve Şanlıurfa’nın ve halkın dertleri her geçen gün katlandığına, siyasetteki skandallar, ekonomideki beceriksizlikler ve saldın süreci derken halkın adeta patlama noktasına geldiğine vurgu yaparak açıklamasını şu sözlerle devam etti:

 

 

İKTİDAR DERTLERE DERMAN OLAMAMAKTADIR

 

“Biz Saadet Partisi Şanlıurfa Kadın Kolları olarak insanımızın ülkemizin ve Şanlıurfa'mızın sorunlarını konuşuyor ve bunların çözüm yollarını gösteriyoruz. Son zamanlarda Şanlıurfa'mızda her geçen gün sayıları artan intihar vakaları, aile içi şiddet ve anlaşmazlıklar bizleri derinden üzmektedir. Bizler şehrimizin sorunlarını, problemlerini çözmeyi kendimize hedef olarak görmekteyiz. İntihar ve kadına şiddet olaylarının temel sebebine değinecek olursak ekonomik sıkıntılar, buna bağlı olarak psikolojik bunalımlar ve insanımızın geçim derdidir. İktidar ise dertlere derman olamamaktadır.

 

 

TOPLUMUN AİLE YAPISI GİDEREK ÇÖKMEKTEDİR

 

Ekonomik ve sosyal sorunlardan kaynaklanan toplumsal bir bunalıma dönüşen aile yapısındaki bozulmaların en önemli sebeplerinden birisi de toplumun her kademesindeki maddi ve manevi kalkınmanın özdeş bir anlayışla yürütülememesidir. Ekonomik ve sosyal sorunların yetersizlik ve çelişkilerle besleyip büyüttüğü aile huzursuzlukları, yalnız kalan yaşlılar ve çocuklar, aile bölünmeleri her ne kadar özel görünse de aslında toplumsal çözülmelerin açık tezahürleridir. Bütün bunlar ehliyet ve liyakatin esas alınmadığı bir yönetim anlayışının doğal sonucudur.

 

 

SAADET PARTİSİ OLARAK MAZLUMLARIN YANINDAYIZ

 

Bizler vatandaşımızın derdi ile dertlenmeyi inancımız gereği önemsiyoruz. İktidar yanlış politikalarında ısrarcı olarak ekonomiyi çıkmaza sokmuş ve insanımızı geçim sıkıntısına maruz bırakmıştır. Bugün şehrimizde siftah yapmadan dükkân kapatan pandemiden dolayı iflas eden yüzlerce esnafımız var. Geçim sıkıntısı bunalımı ile intihar edenler var. Ve özellikte bu vakaların yaş aralığının gençlerde olması da en vahimidir. Gençlerimizi intihara sürükleyen bütün sebepleri tespit edip çözüm sunmak bizlerin görevidir. Saadet Partisi olarak bizler daima kadınlarımızın, gençlerimizin, esnafımızın, çiftçimizin, mevsimsel işçilerimizin yanında olduğumuzu belirtmek istiyoruz.”

 

 

Yaşanan toplumsal çöküntülere ilişkin çözüm önerilerini dile getiren Başkan Men, çözüm önerilerini maddeler halinde şöyle sıraladı:

 

1- Önce ahlak ve maneviyat düsturu ile devletin ve toplumun tüm katmanlarını kapsayan topyekûn bir manevi kalkınma programı hazırlanması gerekmektedir.

 

2-Tüm Siyasi Parti ve STK işbirliği içinde şiddet ve intiharları durdurma komisyonu kurulmalı ve çözüm önerileri kamuoyu ile paylaşılmalıdır.

 

3-Toplumun bütün kesimlerinde görülen şiddetin toplumsal bir sorun olarak ele alınması ve etkin bir şekilde mücadele ile sadece hukuki değil bir zihniyet dönüşümüne katkı sağlayacak çok yönlü politikalara ağırlık verilerek mücadele edilmesi gerekmektedir.

 

4- Kültürel olarak aile yapısı her ne kadar fertler tarafından korunmaya çalışılsa da ekonomik sıkıntılar aileyi olumsuz etkilemektedir. Bu nedenle öncelikle işsizlik ortada kaldırılarak toplumda refah seviyesi yükseltilmeli, ekonomik ve sosyal sebeplerden kaynaklanan sorunlar en aza indirilmedir.

 

5- Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı politik kadın yaklaşımlarından ziyade merhamet ve adalet ekseninde aileyi koruyucu politikalar üretmelidir.

 

6- Aile içi ve kadına yönelik şiddet ile kadın cinayetleri ülkemizde toplumsal yapıyı yaralayan, sakatlayan çok katmanlı sorun alanlarına dönüşmüştür. Kadına hakkı teslim edilmeli hem aile içinde hem de toplumsal yaşamın her alanında kadının karşısına çıkan bütün sorunlar çözüme kavuşturulmalıdır.

 

7- Her semtte bulunan sağlık merkezleri içinde mağdurenin rahatlıkla başvurabileceği tüm adli prosedürün kadın doktor, psikolog ve polis tarafından tamamlanacağı kurumsal yapı oluşturulmalıdır.

 

 

 

 

 

 

Kaynak: (HBR) - Haber Merkezi Editör: Urfa Ekspres
Yorumlar
Haber Yazılımı