Haber Detayı
26 Eylül 2018 - Çarşamba 10:04
 
Tek ağaç sulamasından 3 ilçe yararlanacak
DSİ, Şanlıurfa'ya yaptığı yatırımlarla mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlara içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Şanlıurfa ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynuyor.
TARIM Haberi
Tek ağaç sulamasından 3 ilçe yararlanacak

Büyük sulama projeleri alanları dışında kalan kırsal kesimlerde kısa sürede sulu tarıma geçilmesi ve civardaki içme kullanma suyu ihtiyaçlarının karşılanması hedeflenen “Gölsu” projesi kapsamında Şanlıurfa da nasibini aldı.

 

Devlet Su İşleri Genel Müdürü Mevlüt Aydın, "İnsanların en hayati ihtiyacı olan içme suyu temini hizmeti ve yine insanların can ve mal emniyetini sağlayan suyun zararlarından koruma görevi, temiz enerjinin kaynağı olan HES yatırımları, gıda güvenliğinin teminatı olan sulu tarıma yapılan yatırımları ile doğrudan insanımıza hizmet etme gibi bir misyonu bulunuyor. Toprak kaynaklarımızdan yararlanıp zararlarından korunmak maksadıyla özveri ile çalışan DSİ ailesi ülkemiz ekonomisi ve sosyal hayatına büyük hizmetler sunmuş olup, önümüzdeki süreçte de bu hizmetler bütün hızıyla devam edecektir.    

 

DSİ olarak son yıllarda modern sulama projelerini geliştirerek uygulamaya koyuyoruz. Modern sulama ile tarımda sağlanan verim artışları,  üretim deseninin çeşitlenmesi, çiftçi gelirlerinde doğrudan ve dolaylı artışa neden oluyor. Bu durum bir yandan kırsal kalkınmanın hedeflerinden olan yoksulluğun azaltılması amacına hizmet ediyor bir taraftan da yaşam standardını yükselttiği için göçü önlüyor." dedi.

ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR

Çalışmaları devam eden Tekağaç sulamasının tamamlanması ile 31 bin dekar zirai arazinin sulanacağını belirten Mevlüt Aydın, "Projenin bitmesi ile Şanlıurfa ili Bozova/Hilvan/Karaköprü ilçelerine bağlı olan, Gazibey, Yemişli, Kavalık, Angaç, Aydınlı, Kovancı, Yeşerdi, Hayrat, Söğütlü, Güvercin, Alanlı yerleşim yerlerine ait sulanabilir toplam 31 bin dekar arazi modern tekniklerle sulamaya açılacak bölge halkının ekonomik değeri yüksek ürünler üretmesini,  yıl içinde iki ürün almasını sağlayacaktır." diye konuştu.

 

 

BÖLGE İNSANINA EK GELİR SAĞLANACAK

Proje ile bölgede yapılacak sulu tarım ile birlikte hem tarlalardaki verim artıracak, hem de yörede ürün çeşitliliğini sağlayacaktır. Projenin tamamlanması ile 2018 birim fiyatları ile ülke ekonomisine yıllık 10 milyon TL katkı sağlanmasının hedeflendiğinin altını çizen DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın, "Son olarak bu projenin yapılmasında emeği geçenlere teşekkür ediyorum." dedi.

Kaynak: (HBR) - Haber Merkezi Editör: Urfa Ekspres
Yorumlar
Haber Yazılımı