Haber Detayı
06 Temmuz 2018 - Cuma 09:46
 
Tarihe direnen asırlık fıstıklar
Esemkulu mahallesinde bulunan ve 600 yaşında olduğu söylenen tarihi fıstık ağaçları görenleri hayretler içerisinde bırakıyor.
TARIM Haberi
Tarihe direnen asırlık fıstıklar

Haber: Hasan RAY

 

Şanlıurfa Karaköprü İlçesine bağlı Esemkulu köyünde bulunan fıstık ağaçları tarihe adeta meydan okuyor. Tahmini yaşları 500 ile 600 yıl olduğu söylenen bu ağaçlar, Şanlıurfa’nın fıstık ağaçlarının ana vatanı olduğunu da ortaya koyuyor. Esemkulu mahallesi sakinleri, yetkililerin bu ağaçlar üzerinde detaylı inceleme yapması halinde yaşları ve fıstığın anavatanının neresi olduğu daha net olarak ortaya çıkar.

 

Fıstığın anavatanı Şanlıurfa

Fıstık üretiminin yaklaşık yüzde 45’ini üreten Şanlıurfa, Türkiye’de gereken değeri bir türlü görmüyor. Tarımsal alanda hatırı sayılır bir noktada olan Şanlıurfa her geçen gün daha da gelişiyor. Ancak bu gelişimle birlikte göz ardı edilen bir çok noktada var. Bu noktaların başında gelen ise özellikle fıstığın başka illere mal edilmesidir. Asırlardır fıstık üretiminin yapıldığı Şanlıurfa’ya gereken desteğin sunulmaması ayrı bir tepki topluyor.

Yetkili birimler araştırma yapmalı

Fıstık üretiminin yüzyıllardır yapıldığı Şanlıurfa’da eski ağaçlar genelde Tümlen, Kızlar ve Esemkulu bölgesinde bulunuyor. Bu asırlık fıstık ağaçları, fıstık üretiminin Şanlıurfa’da ne kadar eskilere dayandığını ve fıstığın anavatanının neresi olduğu konusunda net bilgiler ortaya koyuyor. Konuyla ilgili konuşan fıstık üreticisi Muhittin Çoban, “Yetkili birimler gelip burada gerekli tespitleri yaparsa bu ağaçların yaşı daha  net olur” dedi.

Kaynak: (HBR) - Haber Merkezi Editör: Urfa Ekspres
Yorumlar
Haber Yazılımı