Haber Detayı
18 Nisan 2017 - Salı 10:44
 
Suruç'ta hedef 548 bin dekar sulama
DSİ 15. Bölge Müdürü Gökçe, sulama sezonunun verimli geçmesi için her türlü tedbirin alındığını duyurdu
EKONOMİ Haberi
Suruç'ta hedef 548 bin dekar sulama

Şanlıurfa‘da tarımsal sulama dönemi başladı. 
Suruç Pompaj sulaması ile 2016 yılında 403.000 dekarlık alan suyla buluşmuştu. . Bugün sulu tarıma açılan alan miktarı 447.000 dekar.. Önümüzdeki Haziran ayında bu hedefin  548.000 dekara çıkarılması öngörülüyor. 
Şebekeye yapılan müdahaleler ve aşırı sulamaya bağlı sıkıntılar DSİ yetkililerini düşündürüyor.  
Dsİ 15. Bölge Müdürü Ahmet Ersin Gökçe,  vatandaşların uyarıları dikkate almalarını istedi.  Sulama kanallarında üzücü olayların yaşanmaması için kırsalda yaşayan ailelere önemli görevler düştüğünü anlatan Gökçe, ’Kurum olarak gerekli tedbirlerimizi aldık, görev alanımıza giren konularda üreticilerimizin yanında olmaya devam edeceğiz‘ dedi. 

 

VAHŞİ SULAMA PROBLEMİ 

Projenin uygulama aşaması sırasında Suruç Ovası’nda tarım alanlarının damla ve yağmurlama sistemiyle sulanacağını ‘Salma sulama’ya izin verilmeyeceğini açıklamıştı. Ancak bu sahaya yansımış değil, Suruç Pompaj sulaması kapsamındaki tarım alanlarında tıpkı Harran’daki gibi vahşi  sulama yöntemi tercih ediliyor.  Yağmurlama sulamanın uygulandığı alanlar var ancak bu hedeflerin çok gerisine

Salma sulama yöntemi konusunda, çiftçiye mevcut yasalar çerçevesinde bir müeyyide uygulamalarının mümkün olmadığını söyleyen DSİ yetkilileri, şu değerlendirmeyi yaptı:
‘Çiftçilerimizi uyarmaya çalışıyoruz. Aşırı sulamanın topraklara ne gibi zararlar verdiğini Harran örneğini göstererek anlatıyoruz.  Bu bir süreç meselesi. Modern sulama yöntemlerinin belli bir zaman süreci içerisinde yaygınlaşacağına inanıyoruz.  Sulama çalışmaları yapılırken tesislere müdahale edilmemesi ve görevlilerin yaptıkları uyarıların dikkate alınması önem arz etmektedir. Harran Ovası'ndaki durum ortada. verimli tarım alanları çoraklaşıyor. Devlet tarım alanlarını kurtarmak adına milyonlarca lira harcama yaparak drenaj çalışması yapıyor.. Suruç çiftçisinin su tasarrufu sağlayan modern yöntemleri tercih etmeleri kendi menfaatlerinedir. Bu konunda Bakanlığımızın önemli destekleri var. Tarla içi basınçlı sulama için yüzde 50 hibe imkân

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı