Haber Detayı
09 Ağustos 2017 - Çarşamba 15:53
 
Suriye'de bir kanton daha kuruldu!
Rojava'da 4. kanton ilan edildi. İlan edilen kanton, Afrin ile Kobane arasındaki bölgede yer alıyor. Rojava'da yeni bir kanton ilan edildi. Şehba Bölgeleri Yönetim Meclisi, meclis üyelerinin katılımıyla yapılan açıklamada Afrin Federal Bölgesi’ne bağlı Şehba Kantonu’nu resmi olarak ilan etti.
DÜNYA Haberi
Suriye'de bir kanton daha kuruldu!

Şehba, Rojava’nın en batısındaki Afrin ile Kobane’nin batısındaki Fırat Nehri arasındaki bölgede bulunuyor. Şehba Bölgeleri Yönetim Meclisi’nin açıklamasında, "19 Temmuz 2012 Rojava devriminin başlamasıyla Demokratik Özerklik Sistemi; Cizre, Kobane ve Afrin kantonları olarak her üç kantonda ilan edildi" denildi.

Demokratik Kuzey Suriye Federasyonu Sistemi ilan edildikten sonra Şehba bölgesi temsilcilerinin, Federasyon Kurucu Meclisi içindeki yerini aldığı kaydedilen açıklamada şu ifadeler sarf edildi:

"Şehba bölgesinin bir kısmı çetelerden temizlenerek özgürleştirildikten sonra Şehba Bölgesi Yönetim Meclisi kuruldu ve bir yıldan fazladır halk kendi bölgelerini yönetiyor. Demokratik Kuzey Suriye Federasyonu Kurucu Meclisi 3. toplantısında alınan karara göre Şehba Kantonu’nun kuruluşunu ilan ediyoruz."

Kaynak: (HBR) - Haber Merkezi Editör: Urfa Ekspres
Yorumlar
Haber Yazılımı