Haber Detayı
30 Mayıs 2018 - Çarşamba 08:53 Bu haber 2137 kez okundu
 
Sınava girecek öğrencilere uzman uyarısı
Her öğrencinin heyecanla beklediği ve üniversite kapılarının aralanacağı sınavlara sayılı günler kala uzmanlar uyarılarını yapmaya başladı. Rehberlik uzmanları öğrencilerin sınav öncesi kaygılarını yenmeleri için düzenli beslenme ve özellikle de zihinlerini rahatlatması gerektiğini söyledi.
EĞİTİM Haberi
Sınava girecek öğrencilere uzman uyarısı

Haber: Hasan Ray

 

Özel Celal Çiftçi Anadolu Sağlık Meslek Lisesi Rehberlik Servisi Uzmanlarından Şahin Polat, Kaygıların sınavda dikkati dağıtabileceğine dikkat çekerek, “Öğrencilerin stresi azaltmaları için sınav yerine erken gitme önerisinde bulunuyorum. Bu şekilde biraz daha rahatlayacak ve sınavdaki başarı oranını daha da arttırabileceklerdir. Aksi halde başları oranı düşer ve bu da onların geleceklerini olumsuz etkiler” dedi.

 

Beslenme ve zihni dinlendirme vurgusu

Öğrencilerin yoğun bir çalışma temposundan çıktığını belirten Şahin Polat, “Yoğun bir çalışma temposundan sonra öğrencilerin beslenmelerine dikkat ederek zihinlerini dinlendirmesi gerekiyor. Beslenme dedim çünkü özellikle stresle birlikte gelişen bazı yeme bozuklukları sınav zamanı yaklaşınca kendini daha fazla htiriyor. Bu anlamda bu noktaya çok dikkat etmeleri gerekiyor” dedi.

 

Sınav zamanında dikkatli olmaları gerekiyor

Yeme sıkıntılarının başarıyı etkileyeceğini söyleyen Şahin Polat, “Bu sıkıntıların , sınav zamanında baş göstermemesi için dikkatli yemeli ve içmeliler. Zaten bir yıl boyunca sürekli olarak kasılmış ve gergin olan zihinlerini dinlendirmeleri gerekmektedir. Aksi taktirde stres ve gerginlik doğru bildiklerini de yanlış yaptırabilir. Temel önerilerimizden beslenme ve zihni dinlendirme çok önemlidir” diye konuştu.

 

Kulaktan dolma ilaçlar kullanmasınlar

Öğrencilerin heyecanı yenmeleri için tavsiyelerde bulunan Polat, “Heyecanı yenmeleri için mümkünse sınava girecekleri yerleri daha önceden gidip görmeleri ve gerekirse orada biraz zaman geçirmeleri gerekiyor. Sınav günü gelip çattığı zaman yerini yadırgarsa kötü sonuçlarla karşılaşılabilir. Özellikle şunu belirtmek istiyorum; kulaktan dolma ilaç (anti deprasan, sakinleştirici vs) gibi şeyler kullanmasınlar yoksa sınav sonunda daha kötü sonuçlarla karşılaşılabilirler” şeklinde konuştu.

 

Aile faktörü oldukça etkilidir

“Aileler, öğrencilerin başarılarında ve gelecekleri üzerinde oldukça etkilidir” diyen Şahin Polat, “Aileler de en az öğrenciler kadar heyecanlı onları anlıyorum fakat her halükarda çocukların yanlarında olduğunu ve bu sınavın dünyanın sonu olmadığını onlara htirmelidirler. Yoksa öğrenciler bunu kendilerine kaygı edinir ve başarılı olmaları önünde engel olarak çıkar” ifadelerine yer verdi.

 

Ekstra destek almaları şart

Öğrencilerin oldukları okulların kalitesinde ne kadar fark olsa da ek destek almalarının şart olduğunu belirten Şahin Polat, şunları söyledi;

 

“Öğrenciler fen lisesinde de okusa normal bir lisede de okusa her halükarda ekstra destek almaları şart. Çünkü hepimiz biliyoruz sınav soruları çok zorlaşıyor ve çocuklara daha analitik düşünme becerisi kazandırılmaya çalışıyor. Bu beceri sadece evde ve okulda kazanılmayacak kadar zor bir şeydir. Bu yüzden destekli eğitim (dershane özel ders vs..) olmazsa olmazlarımızın arasına girmektedir”

Kaynak: (HBR) - Haber Merkezi Editör: Urfa Ekspres
Yorumlar
Haber Yazılımı