Haber Detayı
29 Mart 2019 - Cuma 10:51 Bu haber 1381 kez okundu
 
Şanlıurfa’da Prematüre Gücü Eğitimi Düzenlendi
Türkiye’de her 10 bebekten 1’i prematüre olarak doğuyor. Prematüre doğan bebekler yaşama tutunmaya çalışırken, ebeveynleri de bu mücadeleyi bebekleriyle birlikte yaşıyor.
YAŞAM Haberi
Şanlıurfa’da Prematüre Gücü Eğitimi Düzenlendi

Prematüre bebeklere özel ilk bebek bezini geliştirerek başlattığı #PrematüreGücü projesini bu yıl da sürdüren Prima, El Bebek Gül Bebek Derneği işbirliği ile Türkiye genelinde prematüre ebeveynlerine destek eğitimleri ve seminerleri düzenliyor. Prematüre ebeveynlerinin yoğun ilgi gösterdiği eğitimler, 25-26 Mart tarihlerinde Şanlıurfa’da 4 hastanede yapıldı.

 

Bebek bezi markası Prima, 2 yıldır sürdürdüğü Prematüre Gücü projesi kapsamında bu yıl prematüre bebek dünyaya getiren ebeveynlere de desteğini artırıyor. Proje kapsamında El Bebek Gül Bebek Derneği işbirliği ile Prematüre Ebeveyn Eğitim Fonu’nu kuran Prima, bu fon aracılığıyla Türkiye genelinde ebeveynlere yönelik bilgilendirici seminer ve eğitimler düzenliyor. Prematüre annelerinin fiziksel ve duygusal olarak ihtiyaç duyduğu desteği sağlamak amacıyla Şanlıurfa’da da yapılan eğitimlere prematüre ebeveynlerinin ve yakınlarının yanı sıra hemşire ve doktorlar da büyük ilgi gösterdi.

 

Prematüre ebeveynleri yalnız değil!

25-26 Mart’ta Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi, Özel Şanmed Hastanesi, Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi ve Özel Academia Ruha Hastanesi’nde düzenlenen eğitimlerde El Bebek Gül Bebek Derneği’nden uzmanlar prematüre ile ilgili detaylı bilgi vererek, ebeveynlerin merak ettiği konularda sorularını yanıtladı. Prematüre ebeveynlerinin de tıpkı bebekleri gibi desteğe ihtiyaç duyduğunu söyleyen El Bebek Gül Bebek Derneği Başkanı İlknur Okay, “Prima’nın katkılarıyla gerçekleştirdiğimiz Prematüre Gücü Projesi kapsamında Türkiye’de pek çok ile giderek ebeveynlerle buluşuyoruz. Bu buluşmalarda prematüre doğum yapan annelerin kendilerini yalnız hiklerini, endişeli olduklarını ve bunu yakın çevreleriyle paylaşmakta zorluk çektiklerini görüyoruz, duyuyoruz, gözlemliyoruz. Ancak onları dinleyip, sorularına yanıtlar sundukça rahatladıklarını ve daha iyi htiklerine şahit oluyor, mutlu oluyoruz.” diye konuştu.

 

Diğer illerde olduğu gibi Şanlıurfa’da da çok sıcak karşılandıklarını söyleyen Okay, şöyle devam etti; “Şanlıurfa’da 4 hastanede eğitimler gerçekleştirdik. Bu hastanelerde 271 prematüre bebeğimiz kuvözde kalıyordu. Bu bebeklerimizin ebeveynlerinin yanı sıra hastanede görevli hemşireler ve doktorlar da seminerlerimize ilgi gösterdi. “Anne iyi olursa bebek iyi olur” inancımızla tüm prematüre ebeveynlerinin her zaman yanındayız. Eğitimlerimiz başka illerde de devam edecek.” 

Kaynak: (HBR) - Haber Merkezi Editör: Urfa Ekspres
Yorumlar
Haber Yazılımı