Haber Detayı
14 Şubat 2018 - Çarşamba 08:51
 
Şanlı tarihi yerinde gördüler
Özel Celal Çiftçi ASML öğrencileri kent müzesini gezerek, Şanlı tarih hakkın da müze yetkililerinden bilgi aldı.
EĞİTİM Haberi
Şanlı tarihi yerinde gördüler

Haber: İbrahim Halil Kahraman

Özel Celal Çiftçi Anadolu Sağlık ve Meslek Lisesi öğrencileri Şanlıurfa Kent Müzesini gezdi. Okul yönetimi tarafından organize edilen program kapsamında Kent Müzesine gelen öğrenciler, müze yetkililerinden Şanlıurfa tarihi, sanatı ve kültürü hakkında bilgi aldı. Gezi hakkında konuşan Özel Celal Çiftçi ASML Genel Koordinatörü Dilek Çiftçi, “Amacımız çocuklarımızın ecdatlarının neler yaptıklarını nasıl bir medeniyet yarattıklarını anlatmaktır.” dedi.

 

Tarihi mekânda tarih öğrendiler

Kurulduğu günden bu yana her dönemde çeşitli sosyal aktivitelere imza atan Özel Celal Çiftçi Anadolu Sağlık ve Meslek Lisesi, sosyal aktivitelere devam ediyor. Öğrencilerin sosyal yaşamlarında da güçlü birer birey olması adına aktiviteler düzenleyen okul yönetimi, öğrencilere Şanlıurfa Kent Müzesinde tarihi, sanatı ve kültürü anlattı. Müze yetkilileri tarafından anlatılan Şanlıurfa tarihini dinleyen öğrenciler hoş bir zaman geçirdi.

 

Müze yönetimi ‘devamı gelmeli’ dedi

Okulun bu tür etkinlikler düzenlemesinin önemli olduğunun altını çizen müze yetkilileri, çocuklarımızı sadece okul sıralarında tarih öğrenmesi olanaksızdır. Bu tür aktiviteler ile öğrencilerin şanlı tarihimizde yaşanan ve oluşan sanatı, tarihi ve kültürel yapıyı yerinde görüp ona dokunması önemlidir. Bu açıdan okul yönetimini bu programı düzenledikleri için kutluyoruz. Bu tür programların sürekli düzenlenmesi gerekiyor.” dedi.

 

Kahraman ecdat vurgusu yaptı

Programla ilgili konuşan Özel Celal Çiftçi ASML Genel Koordinatörü Dilek Çiftçi, “Çocuklarımız tarihlerini sadece kitaplardan okumasın, yerinde görüp hsin diye bu programı düzenledik. Bu tür sosyal aktiviteler çocuklarımızın gelecekte inşa edecekleri hayatlarında başarılı olabilmesi adına çok önemlidir. Çünkü burada sayısız kahramanın, sayısız sanatçının imzası bulunuyor. Bu kahramanların ve sanatçıların örnek alınması gelecekte çocuklarımızın başarılı olması anlamına gelir.” diye konuştu.

Kaynak: (HBR) - Haber Merkezi Editör: Urfa Ekspres
Yorumlar
Haber Yazılımı