Haber Detayı
12 Aralık 2017 - Salı 12:32 Bu haber 1530 kez okundu
 
Sanat eğitimcilerinin eserleri sergileniyor
Türkiye’nin çeşitli illerinde bulunan sanatçılar, eserlerini Şanlıurfa’da sergiledi. Sanat eserleri sanatseverleri bekliyor.
MAGAZİN Haberi
Sanat eğitimcilerinin eserleri sergileniyor

Haber: İbrahim Halil Kahraman / Şanlıurfa Olay

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Sergi Salonunda 1. Şanlıurfa Buluşması isimli resim sergisi kapılarını sanatseverlere açtı. Gerçekleştirilen kurdele kesme törenine Cumhuriyet Halk Partisi Şanlıurfa İl Başkanı Aziz Aydınlık, 20. Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral İsmail Hakkı Köseali, Araştırmacı Yazar Misbah Hicri, ulusal ve yerel sanatçıların yanında çok sayıda sanatsever katıldı.

Sanatsal etkinlikler önemsenmeli

Açılışta sergi hakkında kısa bir bilgi veren serginin küratörü Mehmet Yücel, bu sergide ülkemizin çeşitli şehirlerinde bulunan sanat eğitimcilerinin eserleri yer alıyor. 17 ilden 37 sanatçının 100 eserinin sergileniyor.” dedi. Yücel, Şanlıurfa’nın diğer alanlardaki gelişimiyle birlikte sanatsal gelişimini sürdürmesi ve Şanlıurfa'nın tanıtımına katkı sunması için ulusal ya da uluslararası sanatsal etkinliklerin önemsenmesi gerektiğini vurguladı.

Ortak amaçlar sanat

Bunun serginin proje sergisi olduğunu ve her sanatçının birbirinden bağımsız ifade biçimlerini kullanmakla beraber ortak amaçlarının sadece sanat olduğunu ve tüm sanatçıların biz sanat için buradayız sloganıyla yola çıktığını belirten Yücel, İnsanlığın ilk bulgularının, tarımın, Birlikte yaşamın merkezi olan Şanlıurfa’nın, gerek Göbeklitepe’deki heykeller ve yontular gerekse mozaikleriyle de sanatın da merkezi konumunda olduğunu bu nedenlerle buluşma noktası olarak seçildiğini ifade etti.

Kentlerin tanıtımı için önemli

Serginin 1 hafta boyunca Şanlıurfalı sanatseverlerin beğenisine sunulacağını söyleyen Yücel, “Kentlerin tanıtımı ve gelişimi açısından önemli rol oynayan sanatsal etkinliklerin desteklenmesi, yerel yönetimlerin bu tür etkinlikleri desteklemeleri gerekiyor. Sanatsal projelerin bu desteklerle daha fazla hayat bulacağını düşünüyorum. Bu projenin önümüzdeki aylarda daha fazla sanatçıyla ve diğer sanat disiplinlerini de kapsayacak şekilde bir sanat festivaline dönüşecek” diye konuştu.

Kaynak: Editör: Urfa Ekspres
Yorumlar
Haber Yazılımı