Haber Detayı
17 Nisan 2017 - Pazartesi 11:41 Bu haber 1198 kez okundu
 
Saman Nezlesi’ne dikkat
Özellikle Nisan ayında ortaya çıkan ve tedavi edilmezse hastalarda derin izler bırakan Saman Nezlesi ile ilgili şikâyetler, son zamanlarda artış gösterdi. Uzmanlar ise Saman Nezlesi hakkında vatandaşları uyardı.
SAĞLIK Haberi
Saman Nezlesi’ne dikkat

Özellikle bahar aylarının başı ve sonbahar aylarında sıklıkla görülen ve mutlaka tedavi edilmesi gereken alerjilerden biri olan Saman Nezlesi, son zamanlarda yaygınlaşmaya başladı. Uzmanlar, bahar aylarında ortaya çıkan saman nezlesine karşı vatandaşları uyardı.

 

‘40 YAŞINDAN ÖNCE BAŞLAMAKLA BİRLİKTE HER YAŞTA BAŞLAYABİLİR’

Uzmanlar, Saman Nezlesi’nin her yaşta görülebileceğini ifade ederek, “Alerjik rinit, alerji kaynaklı burun iltihabıdır. Alerjenlerin hava yolu mukozasına yapışarak iltihabi olayları başlatması ile meydana gelir. Alerjik rinitin belirli mevsimlerde, özellikle polenlerin uçuştuğu bahar aylarında sık olarak görülen tipine mevsimsel alerjik rinit denir. Çoğunlukla havada uçuşan ağaç, çayır ve ot polenlerine bağlı olarak gelişir. Bu polenler yaşanılan bölgeye ve kişilere göre farklılık gösterebilir. Özellikle rüzgârlı ve kuru havalarda havadaki polen miktarı fazla olduğundan alerjik rinit görülme sıklığı artar. Genellikle alerji yatkınlığı olan atopik kişilerde görülür. Diğer alerjik hastalıklar egzema, ürtiker ve astım gibi bu hastalarda daha sık görülmektedir. Semptomlar genellikle 40 yaşından önce başlamakla birlikte her yaşta başlayabilir. Hastalığın kendiliğinden düzelmesi çok nadirdir. Alerjik rinitli hastalarda en sık karşılaşılan şikayetler; hapşırık, burun akıntısı, burun tıkanıklığı ve burun kaşıntısıdır. Bu şikâyetlerin dışında halsizlik, geniz akıntısı, öksürük, baş ağrısı, koku almada güçlük, kulak ve damakta kaşıntı görülebilir. Bazı hastalarda gözlerde kaşıntı, sulanma ve kızarıklık da eşlik edebilir. Alerjik rinit tanısında hastanın öyküsü çok önemlidir.” diye belirtiyor.

 

‘ALERJİK RİNİTTE DE EN ÖNEMLİ ŞEY ALERJENLERE MARUZ KALMAKTAN KAÇINMAKTIR’

Uzmanlar, şikâyetlerin ne zaman başladığının önemine vurgu yaparak, “Şikâyetlerin ne zaman ortaya çıktığı, nasıl başladığı ve hangi faktörlerin arttırdığı tanı koymada önemlidir. Bütün alerjik hastalıklarda olduğu gibi mevsimsel alerjik rinitte de en önemli şey alerjenlere maruz kalmaktan kaçınmaktır. Tozlu ve polenli ortamlarda bulunmamak, çok rüzgârlı havalarda sokağa çıkmaktan kaçınmak ve polenlerin uçuştuğu mevsimlerde kapı ve pencereleri kapalı tutmak gibi genel önlemler yararlı olabilir. Alerjik rinitin medikal tedavisinde antihistaminikler, kortizonlu burun spreyleri kullanılabilir. Ancak bu ilaçların hekimler tarafından hastanın durumu ve hastalığın şiddeti değerlendirilerek düzenlenmelidir.” şeklinde ifade ediyor.

 

ALERJİK RİNİTİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Burun akıntısı ve burun tıkanması

Gözlerde sulanma ve kaşıntı

Aksırma, öksürme ve boğaz ağrısı

Boğazda, burunda veya üst damakta kaşıntı

Sinüslerde baskı ve yüzde ağrı

Gözaltlarının şişmesi ve mavimsi bir renk alması

Koku ve tat duyularında azalma

Çocuk hastalarda sık sık ellerini buruna sürtme ve kaşıma hareketi

Yorgunluk, algılama güçlüğü, uyku bozukluğu

Bazen bu belirtilere hırıltılı solunum eşlik edebilir, öksürük ve baş ağrısı görülebilir.

 

ALERJİK RİNİT NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Alerjik rinitin tedavisi şikâyetlerin giderilmesine yöneliktir, hastalık bu tedaviyle ortadan kaldırılamaz. Alerjik rinitin tedavisinde hekim tarafından, antihistaminik denilen ve alerjenle karşılaşıldığında olaya neden olan madde salınımını engelleyen ilaçlar kullanılır. Bunlar genellikle de çok faydalıdırlar. Alerjene maruz kalmadan önce kullanıldığında etkileri daha iyidir. Özellikle kaşıntı, akıntı ve hapşırma gibi belirtilerin giderilmesinde etkilidirler. Ayrıca burun iç yüzeyindeki şişliği azaltan ilaçlar da tedavide kullanılmaktadır. Yaygın olarak kullanılan bir diğer seçenek ise kortizon içeren burun spreyleridir. Ancak tüm bu ilaçlar muhakkak hekim tarafından hastalığın şiddeti ve hastanın durumu değerlendirilerek verilmesi gerekir. Hastalığın medikal tedavisi aynı zamanda çevre kontrolü danışmalığını da kapsamalıdır.

 

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı